Povodom Dana obitelji u Senju je organizirana tribina o udomiteljstvu
SENJ Javna tribina o udomiteljstvu održana je u Senju u organizaciji Obiteljskog centra Senj – Područna služba Ličko- senjske županije i Hrvatskog zavoda za socijalni rad Ličko-senjske županije. Tribina je upriličena povodom Međunarodnog dana obitelji. Bila je namijenjena roditeljima, udomiteljima, potencijalnim udomiteljima, stručnjacima, onima koji rade s djecom i mladima, udrugama… Među njima su bili i državna tajnica u Ministarstvu rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike Margareta Mađerić, ravnateljica Obiteljskog centra na razini RH Ivana Šešo, zamjenica ličko-senjskog župana Jasna Orešković Brkljačić, gradonačelnik Senja Jurica Tomljanović i gradonačelnik Novog Vinodolskog Tomislav Cvitković. Tribinu je moderirala je upraviteljica OC Područne službe Ličko-senjske Suzana Svetić, koja je istaknula kako je važna tema o udomiteljstvu izabrana baš na Međunarodni dan obitelji kako bi se istaknula važnost udomiteljskih obitelji i udomitelja.
Ravnateljica OC Ivana Šešo govorila je o poslovima Obiteljskog centra, koji danas djeluju kao samostalna ustanova na nacionalnoj razini. Istaknula je kako provode niz preventivnih programa za djecu i mlade, kao i aktivnosti za jačanje roditeljskih kompetencija, pomaganja roditeljima, educiranja mladih o emocionalnoj zrelosti, nenasilnim vezama i sl. Ono što također rade jest pružanje usluga psihosocijalnog savjetovanja. Jedna od zadaća im je i promoviranje udomiteljstva, a udomitelji su, istaknula je, posebni ljudi i imaju dvojaki izazov.
– Jedan je da djeci koja u nekom trenutku ne mogu biti sa svojim roditeljima pruže osjećaj mira, sigurnosti, pripadnosti i da im daju obiteljske vrijednosti. Drugi je, onda kad obitelji udome djecu, na neki način posvajaju i njihove biološke obitelji jer udomljenu djecu želimo vratiti njihovim roditeljima jednom kada budu spremni za skrb i brigu o svojoj djeci. Ličko-senjska županija ima samo tri udomiteljske obitelji, a želimo ih imati puno više, kazala je ravnateljica Šešo te zahvalila gradonačelniku Tomljanoviću na podršci Obiteljskom centru Senj i uređenju novog prostora u koji bi se djelatnici centra uskoro trebali useliti.
Državna tajnica Mađerić kazala je kako rade na mjerama koje će potaknuti obitelji na udomiteljstvo.
– Uz naše službe za socijalni rad i naše obiteljske centre, koji su direktno vezani za promoviranje i konkretne postupke kod udomiteljstva, Vlada RH je pokrenula izmjene i dopune zakona o radu u koje smo uvrstili fleksibilno radno vrijeme roditelja djece mlađe od osam godina. Uvršten je i privremeni prelazak s punog na nepuno radno vrijeme i rad od kuće, a te radnike smo zaštitili tako da smo spriječili otkazivanje njihovog ugovora o radu, istaknula je Mađerić dodajući kako su novim zakonom o dječjem doplatku proširili obuhvat korisnika za gotovo dvije trećine djece, a povećali su i njegov iznos.
Uveli su i očinski dopust te dopust u trajanju od šest mjeseci za one udomitelje koji skrbe o djeci do sedme godine života i pritom imaju sva prava iz obaveznog mirovinskog osiguranja i pravo na plaćanje doprinosa.
– Izmjenama i dopunama zakona o udomiteljstvu povećali smo iznos i opskrbnine i naknade za rad udomitelja na što se godišnje izdvaja oko 41 milijun eura. Trenutno imamo oko 2.400 udomitelja, od čega je 1.300 udomitelja za djecu, a na smještaju u udomiteljskim obiteljima imamo više od 5.700 korisnika, od čega je 2.200 djece, kazala je državna tajnica.
Zakonsko uređenje udomiteljstva pojasnile su Marija Matković ispred županijske službe za socijalni rad i Tea Gračanin iz OC Senj. Publici je prikazan kratki dirljivi film o udomiteljstvu.
Ravnatelj Centra za pružanje usluga u zajednici Selce Nikica Sečen kazao je kako bi socijalna politika države trebala biti takva da se niti jedno dijete ne izdvoji iz biološke obitelji i da nema iskustvo života u ustanovama.
– Imamo 40-50 udomiteljskih obitelji, a još toliko bilo bi nam nedovoljno kako djeca ne bi imala iskustva života u institucijama. Podrška udomitelja vrlo je važna i sretan sam da postoje udomiteljski timovi. Naša ustanova pomaže udomiteljima već 17 godina, istaknuo je Sečen.
Iskustvo udomiteljske obitelji s posjetiteljima podijelila je predsjednica Udruge Damdom iz Primorsko-goranske županije i udomiteljica Klaudia Juranić Klarić, koja ima troje biološke djece, a u svoj dom primila je i brinula kao o vlastitom djetetu jednog dječaka, danas zaposlenog u ugostiteljskoj djelatnosti i završenim tečajem za masera. Drugo udomiteljsko dijete obitelji Klarić danas je student matematike.
Zidovi predvorja senjskog Doma kulture bili su ukrašeni likovnim i literarnim radovima na temu obitelji polaznika dječjeg vrtića Travica i učenika OŠ Silvija Strahimira Kranjčevića. Početak tribine svojom pjesmom i svirkom uljepšali su učenici 2.a razreda senjske osnovne škole s učiteljim glazbenog odgoja Domagojem Biondićem.