Skup Klimatske promjene i pčelarenje na Sjevernom Velebitu održan je u Krasnu
KRASNO Udruga proizvođača meduna, kadulje i vriska Sjevernog Velebita i Velebitskog primorja Senj pod pokroviteljstvom Grada Senja organizirala je treći stručni skup “Klimatske promjene i pčelarenje na Sjevernom Velebitu” Skupu u Krasnu prisustvovali su i predsjednik Hrvatskog pčelarskog saveza Dražen Kocet i novi predstavnik u HPS-u Alen Zorić.
Voditelj županijske udruge Berislav Atalić, osnovane isključivo za traženje zaštite velebitskih medova, uskoro bi mogla mijenjati ime, budući da se pojavljuju novi medovi, medna rosa makljena, šuma, livada i drača. Voditelj udruga proizvođača velebitskog meda zadovoljan je odazivom pčelara, no nije zadovoljan nedolaskom senjskih pčelara.
Atalić: pčelarci iz Senja ne dolaze na ovakve skupove. Ne znam razlog, ali mi je jako žao
– Nažalost, to je tradicionalno, da pčelarci iz Senja ne dolaze na ovakve skupove. Ne znam razlog, ali mi je jako žao, kazao je Atalić.
Udruga je osnovana 19. prosinca 2015. godine u prostoriji JU NP Sjeverni Velebit. A zašto su se odlučili baš za velebitski med, Atalić ističe:
– Ili smo naslonjeni na Velebit ili živimo na Velebitu. Tada smo rekli Velebitski med i onda su svi zadovoljeni, ističe Atalić.
Udruga organizira stručne skupove i terensku nastavu.
– Počeli smo s održavanjem stručnih skupova i prvi je održan u Gospiću 2017. godine, a onda u Otočcu. Poslije tog skupa imali smo terensku nastavu na Velebitu nekoliko puta. Drugi stručni skup održan je u svibnju u Senju, na Međunarodni dan pčele, a govorilo se o kadulji. Predstavili smo i prijedlog zajedničke naljepnice s motivom Velebita.
Klimatske promjene su neumoljive i treba im se prilagoditi, istaknuo je Atalić.
– Kod nas je u Senju glavna paša kadulja. Senj je klimatski znamo kakav i morat ćemo upotrijebiti puno znanja da bismo pčelarili na tim prostorima. Isto tako mislim da su ljeta sve suša i da ćemo morati seliti pčele na više nadmorske visine, istaknuo je Berislav Atalić.
Na skupu su prezentirane iznimno aktualne i interesantne teme eminentnih predavača. Klimatske promjene-globalni i lokalni učinci naziv je teme o kojoj je govorio mr. Ivan Čačić, dok je Opstojnost hrvatskog pčelarstva u novim klimatskim (ne) prilikama predstavio dr. Bojan Stipešević. Karakteristike vriskove paše i paše medne rose na maklenu naslov je predavanja dr. Dragana Bubala, a o medonosnom bilju Sjevernog Velebita govorio je dr. Dario Kremer.