Kampanja je danas stigla do Senja, na Radio Senj i na Frankopanski trg
SENJ “Manje oružje, manje tragedija”, naziv je preventivne nacionalne kampanje MUP-a koja se provodi od 2007. godine. Svrha joj je sprječavanje zloporabe oružja, eksplozivnih tvari i drugih ubojitih sredstava, ali i senzibiliziranje javnosti i poticanja građana na dragovoljnu predaju ilegalnog oružja, bez sankcija. Danas je kampanja provedena i u Senju. Ravnateljstvo policije u suradnji s partnerima provelo je moderniziranu kampanju kako bi potakli građane na dragovoljnu predaju oružja. Tako su istovremeno sudjelovali u svim regionalnim i lokalnim radio/tv postajama na području Ličko-senjske županije pod sloganom “Spriječite tragediju, budite odgovorni prema sebi i svojim bližnjima”. Policijski službenici su senzibilizirali građane na postavljenim info punktovima u Gospiću, Otočcu i Senju kako bi potakli građane na dragovoljnu predaju oružja bez sankcija. Na senjskom Frankopanskom trgu kampanja je pobudila interes stanovnika Senja koji su dobivali promotivne materijale, razgledavali izložena minsko eksplozivna sredstva te tražili informacije o dragovoljnoj predaji oružja.
Gostujući na senjskoj radiopostaji zamjenica načelnika Policijske postaje Senj Anita Bunjevčević i voditelj Odsjeka za javni red u Policijskoj upravi Ličko-senjskoj Mirko Burić, naglasili su, između ostalog, kako je poruka koja se kroz kampanju odašilje građanima, uz poziv i apel da oružje i eksplozivna sredstva prijave policiji bez straha od sankcija, i ta kako će u svim slučajevima dragovoljne predaje ilegalnog oružja, osoba koja predaje oružje ostati anonimna i protiv nje se neće pokrenuti kazneni ili prekršajni postupak.
Također su istaknuli kako građani nikako ne smiju donositi oružje u policijsku postaju niti ga dirati do dolaska policijskih službenika zbog njihove vlastite samozaštite. O svojoj nakani predaje trebaju obavijestiti policiju na broj telefona 192 nakon čega će policijski službenici u civilu doći na dogovoreno mjesto i preuzeti opasno sredstvo.
U posljednjih deset godina na području Policijske uprave ličko-senjske građani su dragovoljno predali 286 komada raznog vatrenog oružja, više od tisuću raznih mina i ručnih bombi, gotovo 180 tisuća komada raznog streljiva te 160 kilograma raznog eksploziva. U prvih pet mjeseci ove godine dragovoljno je predano 12 komada raznog vatrenog oružja, 10 ručnih bombi i više od 6 tisuća komada raznog streljiva, rekao je Burić.
Kampanja “Manje oružja, manje tragedija” proglašena je najuspješnijom kampanjom te vrste u povijesti UN-a 2007. godine, no danas zahtijeva određene inovacije. MUP je u sklopu Fonda za unutarnju sigurnost EU aplicirao projekt “Jačanje kapaciteta Ministarstva unutarnjih poslova”, u okviru čega se provodi multimodularna široka kampanja koja se odnosi na senzibilizaciju različitih ciljanih skupina građana na važnost dragovoljne predaje ilegalnog oružja. S kampanjom se proaktivno započelo ove godine u suradnji s partnerima, lokalnom upravom i samoupravom, nadležnim državnim tijelima i institucijama, organizacijama civilnog društva, braniteljskim udrugama i drugim zainteresiranim subjektima, kroz čitav set preventivno-edukativnih sadržaja (audio i video spotovi, senzibilizacija putem svih društvenih mreža, web stranica, leci, virtualne edukacije…). Modernizacija kampanje očituje se u sveobuhvatnoj provedbi putem modernih komunikacijskih sredstava, pri čemu su posebice korištene društvene mreže i drugi web servisi. U kampanji se koristi i pjesma “Puške i dinje”, nastala u suradnji s poznatim splitskim hip-hop sastavom TBF.
Kampanja je temeljena na stvarnim slučajevima u Republici Hrvatskoj. Građani je sve više prepoznaju pa je tako od početka godine zaprimljeno 17 dojava građana o pronalascima različitih minsko-eksplozivnih sredstava, od topovskih zrna, raketa, zolja (3 komada), raznih mina, te raznog streljiva (1.260 komada).