Projekt je vrijedan 62,5 milijuna eura, a Hrvatska ima četiri baze: Rijeka, Zagreb, Split i Osijek
RIJEKA Vježbom na helidromu Delta u Rijeci označen je početak rada Helikopterske hitne medicinske službe u Hrvatskoj. Novoustrojena služba djeluje u četiri baze – Rijeka, Zagreb, Split i Osijek te osigurava kvalitetnu, brzu i dostupnu hitnu medicinsku skrb svim građanima i posjetiteljima gdje god se nalazili, što uključuju otoke, ruralna te udaljena i nepristupačna područja.
– Nakon desetljeća, Hrvatska je dobila kariku koja je nedostajala u pružanju zdravstvene skrbi – Helikoptersku hitnu medicinsku službu (HHMS). Ovaj projekt Vlade, u vrijednosti od 62,5 milijuna eura, od strateške je važnosti za sve građane i posjetitelje Lijepe Naše, što se i pokazalo u dva protekla dana spašenim životima. Koordiniranom intervencijom HHMS-a i kopnene hitne medicinske službe, naši “hitnjaci” pokazali su ne samo spremnost HHMS-a, već i uigranost s timom na kopnu, a to su i demonstrirali prilikom održanih simulacijskih vježbi. Upravo takvom implementacijom sustava HHMS-a, njegovom integracijom s vozilima zemaljske hitne medicinske službe i brzim brodicama pomorske hitne medicinske službe, Republika Hrvatska svrstala se uz bok zemljama koje imaju najrazvijeniji sustav hitne medicinske službe u Europi, izjavio je ministar Beroš prilikom svečanog obilježavanja uspostave HHMS-a na riječkom sletištu Delta.
– Ovakav model pružanja hitne pomoći strateški je važan za sve nas jer ne radi se samo o značaju za Rijeku, već za čitavu Primorsko-goransku i Istarsku županiju, posebno za udaljena mjesta poput naših otoka, rekao je potpredsjednik Vlade i ministar Oleg Butković te dodao kako su uz ovaj helikopterski prijevoz od izuzetnog značaja i brodice za hitnu medicinsku pomoć na moru, koje su samo u prva tri mjeseca ove godine obavile čak 72 prijevoza pacijenata.
– Helikopteri omogućuju kvalificiranom medicinskom osoblju brz pristup hitnim pacijentima, postavljanje dijagnoze i provođenje hitnih medicinskih postupaka na mjestu intervencije te njihovo zbrinjavanje tijekom žurnog prijevoza u onu zdravstvenu ustanovu koja im može pružiti najvišu razinu zdravstvene skrbi i time izravno utjecati na poboljšanje njihova zdravstvenog ishoda, pojasnila je ravnateljica Hrvatskog zavoda za hitnu medicinu (HZHM) Maja Grba-Bujević.
Na riječi ravnateljice HZHM-a nadovezao se ravnatelj KBC-a Rijeka Alen Ružić koji je napomenuo da je zbog geografske specifičnosti Primorsko-goranske županije, helikopterski način prijevoza najbolji jer osigurava pravovremenu i kvalitetnu hitnu medicinsku skrb građanima na udaljenim i teško dostupnim područjima i jamči im najbrži prijevoz u KBC Rijeka na daljnje liječenje. Time se i njima približavaju specijalističke usluge nužne u hitnim i po život opasnim stanjima, objasnio je ravnatelj Ružić i dodao da su te prednosti do izražaja došle za Uskrs kada je dvoje hitnih pacijenata s Malog Lošinja i Raba zbrinuo upravo tim HHMS-a te ih prevezao u KBC Rijeka.
Predstavljanju Helikopterske hitne medicinske službe u Hrvatskoj prisustvovali su zamjenik primorsko-goranskog župana Vojko Braut i ravnateljica Zavoda za hitnu medicinu Primorsko-goranske županije Senka Kajčić.