Na neodrživo toleriranje nekomercijalnog smještaja koji je Crikvenici ove sezone “ukrao” 110 tisuća noćenja, upozorio je istarski župan Miletić
Nakon sezone Turistička zajednica Grada Crikvenice prezentirala je turističke rezultate i upozorila na problem neprijavljivanja gostiju. Povukla se usporedba s rekordnom i posljednjom relevantnom godinom, a to je 2019. U fokus je stavljen nekomercijalni smještaj.
– U noćenjima imamo minus od 5,8 posto, što je rezultat neprijavljivanja gostiju, i to najviše u nekomercijalnom smještaju, koji se posljednjih godina također prikazuje u turističkim rezultatima. U odnosu na 2019. godinu pad noćenja u nekomercijalnom smještaju iznosi 30 posto, što nama čini manjak od oko 110 tisuća noćenja. Slične probleme imaju i druge destinacije na Kvarneru i u ostatku Hrvatske, što je posljedica nedovoljne aktivnosti državnog inspektorata na terenu, jasna je bila direktorica TZ Grada Crikvenice Marijana Biondić.
Na neprijavljivanje gostiju upozorio je nakon sezone i direktor TZ Grada Senja Viktor Samaržija.
Na problem nekomercijalnog smještaja, narodski rečeno na smještaj u koji ljeti masovno dolaze “rođaci i prijatelji”, osvrnuo se i istarski župan Boris Miletić na konferenciji Glasa Istre “Turizam na raskršću, kako dalje?”
– Nekomercijalni smještaj nije netko napravio za sebe, iz hedonizma, nego zbog zarade, a naš državni pravni okvir to dozvoljava. Ljudi zarađuju ozbiljne novce, ne plaćajući gotovo ništa te koristeći svu infrastrukturu koju u najvećoj mjeri plaćaju naši građani kroz svih 12 mjeseci. Nitko nema ništa protiv Bepa i Marije koji imaju svoj apartman, no smeta kada dolaze turisti koji ni ne upoznaju vlasnika, ukucaju šifru za ulazak u apartman i to je to. Još gori primjer je, pak, kada turist uzme ključ u Ljubljani, dođe u Istru, i onda vrati ključ u Ljubljanu, kaže Miletić, dodavši da bi ovlasti kontrole trebalo spustiti na regionalnu razinu.
Dakle, turistički djelatnici i politika, bar u Istri, na istom tragu.