Za kraj mesopusta izašao je 158. broj, senjskog humoristično – satiričnog lista “Metla i škavacera”. Kome god nije pravo da vidi svoje ime, može se utješiti porukom iz naslova
SENJ Iz tiska je izašao novi, 158. broj, senjskog humoristično – satiričnog lista “Metla i škavacera”. Gotovo dva mjeseca prikupljali su se tekstovi i fotografije. Svakodnevno se provjeravalo je li što novo stiglo u žuti kasunić na Potoku. Uredništvo se sastajalo jednom tjedno kako bi pročitalo sve pristigle pisane materijale, pregledalo fotografije, a pred izlazak novog broja senjskih mesopusnih novina sastanci su bili gotovo svakodnevno. Pažljivo se dorađivao svaki detalj kako bi novine spremno dočekale tisak. I novi, željno očekivani broj ugledao je svjetlo dana na završnici mesopusnog razdoblja.
Inače, senjska izdavačka mesopusna djelatnost ove godine obilježava 145 godina postojanja. Toliko je vremena prošlo od prvih mesopusnih novina u Hrvatskoj pod nazivom “Vragoder”, čiji je prvi broj izašao davne 1845. godine. Od tada je izdavačka mesopusna djelatnost u Senju u kontinuitetu nastavljena sve do danas. “Vragoder” je tijekom vremena mijenjao imena u “Markovi konaci”, “Tovarni list”, a najduže, sve do današnjih dana, zadržao se naziv “Metla i škavacera”. Koliko je Senjanima važan ovaj humorističan list dokazuje i podatak da su na 100-godišnjicu tiskanja prvog broja “Vragodera” na senjskom Trgu Cilnica 1975. godine postavili spomenik koji podsjeća na obljetnicu. Tako je, na simboličan način, Senjanima zadana i trajna obveza da nastave s mesopusnom izdavačkom djelatnosti.
Dugi niz godina uredništvo “Metle” djeluje u sastavu: Damir Tomljanović Feralić, Aldo Siniša Gradišer, Ante Španić, grafički urednik i ilustrator Božidar Boba Vukelić i glavni urednik Ivan Prpić Špika. Tijekom stoljeća i pol, koliko kontinuirano izlazi mesopusni humoristični list, bilo je više izdavača, a od 1993. godine “Metlu i škavaceru” izdaje Pučko otvoreno učilište M.C.Nehajeva Senj.
“Zahvaljujemo autorima na tekstovima, zahvaljujemo se i građanima Senja na njihovim pisanim prilozima, kao i našim fotografima Anti Španiću, Dinku Brozičeviću i Zoranu Hapči, a zahvaljujemo i svima koji su od davne 1875. godine, svako u svoje vrijeme trudili očuvati kontinuitet senjske mesopusne izdavačke djelatnosti. Ovo naročito stoga jer je bilo i vremena kada je radi društveno-političkih prilika za “Metlu” bilo teško pisati“, kaže glavni urednik Ivan Prpić dodajući da ni danas nije lako uređivati “Metlu” jer ima onih koji bi da “Metla” bude ne toliko smiješna, koliko zajedljiva, sve do razine osobnih uvreda.
“Nikada ne diramo djecu, stare i bolesne, poslovanja poduzeća i slično. Između satire i neukusa vrlo je tanka linija i mi se trudimo nikada ju ne prijeći. “Metla” mora biti duhovita i nikada se ne spuštamo na razinu osobnih razračunavanja među ljudima.“ kaže Prpić.
Senjani ne ispuštaju svoj primjerak “Metle” iz ruku. Prepričavaju šale, smiju se i zabavljaju uz tekstove, hvale se što su pronašli sebe u najnovijem broju…A oni kojima nije drago da se njihovo ime našlo u novinama mogu se utješiti onom poznatom: “Nisi Senjanin ako nisi u Metli”.