Čak tri ustanove s područja Grada Senja uključile su se ove godine u manifestaciju
SENJ Čak tri ustanove s područja Grada Senja uključile su se ove godine u obilježavanje manifestacije Noć muzeja, čija je tema Muzeji i nova publika. Gradski muzej Senj već tradicionalno sudjeluje u manifestaciji, a za ovogodišnju, 19. Noć muzeja po redu, priredili su izložbu Numizmatička zbirka.
– Numizmatička zbirka je jedna od desetak zbirki koje muzej ima. U njoj su predstavljeni novci od najranijih vremena pa do današnjih dana, rekla je ravnateljica Gradskog muzeja Senj Blaženka Ljubović.
S temom 19. Noći muzeja prisutne je upoznala prof. Ana Vukelić Biondić.
– Tema ove Noći muzeja nije odabrana slučajno, ona je odgovarajuća u vremenu kada nove generacije traže i tragaju inovativne kreativne muzejske sadržaje, onakve u kakvima bi poželjeli sudjelovati i sami. Utjecaj muzeja u stvaranju te nove publike, u formiranju stavova novih generacija, ogroman je, upravo o globalnim temama čovječanstva, upravo o održivom razvoju lokalnih zajednica i temama koje su važne za opstojnost…
Izložba fotografija pod nazivom “S vrha jarbola”, povodom 220 godina od rekonstrukcije rive u Svetome Jurju, koja prikazuje brodove i brodice u luci Sveti Juraj, predstavljena je u Područnoj školi Sveti Juraj. Stihove o moru i brodovima poznatih hrvatskih pjesnika kazivali su sadašnji i bivši učenici Područne škole Vjenceslava Novaka u Svetom Jurju, nakon čega je uslijedilo i otvorenje izložbe.
– Ove godine odlučili smo se uključiti u manifestaciju prvi puta. Razloga je puno, a prvi od razloga, koji nam je bio i povod, je pronalazak u Arhivu u Zagrebu jednog nacrta. Nacrt je to za rekonstrukciju naše rive iz 1804. godine. Dakle, obilježavamo 220 godina od tog nacrta, što znači da je riva i starija, porat je stariji, život je bio i bit će. Izložba se temelji na fotografskoj ostavštini Milana Rukavine, našeg, svima poznatog, barba Miće, kazala je prof. Ana Škrgatić Bajrović.
– Sada već davne 1804. godine svetojurački je porat doživio jednu od mnogih rekonstrukcija. Prilično je drugačije izgledao tada, vjerojatno ga nitko od nas ne bi prepoznao. Čitava je obala bila jedan dugački, neprekinuti žal, koji je samo na poziciji današnje Rive imao jedan “mul”. Taj je mul očigledno izgrađen ranije, vjerojatno polovicom 18. stoljeća, kada je i došlo do razvoja lučke infrastrukture, zbog velike potrebe za drvenom građom koja se pilila i pripremala u Velebitskim planinama…
Autor velike većine fotografija je naš Milan Rukavina kojega pamtimo po nadimku Barba Mićo. Taj energični i pasionirani fotograf neumorno je bilježio tragove vremena i iza sebe ostavio impozantnu ostavštinu. Tisuće negativa iz njegove ostavštine prikazuju nam neka već pomalo zaboravljena vremena. Kuće kojih više nema, ulice bez asfalta, ljude koji su već davno nestali, balove, redute i brodove u portu. Barba nam nije ostavio samo svoje fotografije, već je sačuvao od propasti i zaborava negative i fotografije nekih drugih, nama nepoznatih autora. Barbina serija fotografija o spašavanju broda Tisa prvorazredni je povijesni izvor koji prikazuje
borbu čovjeka i prirode. Zahvaljujući njemu, danas možemo vidjeti kako je naš porat izgledao u olujnoj buri, okovan ledom i kako su se Seljari nesebično izložili opasnosti kako bi spasili jedan brod. Ova je izložba jedan mali korak u afirmaciji i popularizaciji njegova rada, istaknuo je prof. Darjan Bajrović.
U sklopu izložbe prikazan je i kratki dokumentarni film o spomenutom brodu Tisa, autora Darjana Bajrovića te provedene dvije radionice za djecu: radionica brodomaketarstva pod vodstvom Ognjena Andrića ispred Hrvatskog saveza brodomaketara te likovno-literarna radionica koju su osmislile i priredile Zrinka Ostović i Ana Škrgatić Bajrović. Prezadovoljni sudionici, organizatori i mnogobrojna publika.
I NP Sjeverni Velebit obilježio je manifestaciju u Kući Velebita u Krasnu. U jutarnjim satima Kuću Velebita posjetila su djeca senjskog vrtića Travica, 24 predškolaca, s dvjema odgojiteljicama, logopedicom, psihologinjom i ravnateljicom Dubravkom Glavaš, kojima su zaposlenici Parka priredili zanimljiv i sadržajan program. Upoznali su ih s florom, faunom i ostalim zanimljivostima u Parku. Posjetili su i muzej šumarstva u Krasnu. U sklopu manifestacije predstavljena je knjiga “Tragom medvjeda”, autora Krunoslava Raca, nastala kao rezultat dva desetljeća istraživanja. Ova jedinstvena knjiga svojevrsna je kombinacija autobiografije i stručne literature, a sam autor otvoreno dijeli svoja iskustva i spoznaje o medvjedima. Uz obilazak stalnog postava Kuće Velebita, posjetitelji su mogli razgledati i izložbu fotografija autora Ivana Vukušića.