Radi se o najvećem povećanju plaća u Jadranu u posljednjih pet godina
CRIKVENICA Poboljšanje materijalnih prava zaposlenika u novom kolektivnom ugovoru, kao rezultat postignutog dogovora menadžmenta kompanije i predstavnika dvaju sindikata poslije višekratnih pregovora, težak je gotovo 900 tisuća eura, ističe se u zajedničkoj izjavi člana uprave Jadrana d.d. Ivana Safundžića te predstavnika dvaju sindikata Anite Kapelari i Ivana Blaževića, povodom potpisivanja novog kolektivnog ugovora u hotelskoj grupaciji Jadran.
U hotelu Omorika u Crikvenici danas je, poslije održanog skupa zaposlenika grupacije Jadran, potpisan novi kolektivni ugovor. Potpisali su ga članovi uprave Jadrana Ivan Safundžić i Miroslav Pelko u ime menadžmenta te predstavnica Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije (SIKD) Anita Kapelari te Ivan Blažević, predstavnik Sindikata turizma i ugostiteljstva Hrvatske (STUH).
– Novi kolektivni ugovor rezultat je naših pregovora i postignutog dogovora s menadžmentom oko povećanja razine materijalnih prava svih zaposlenika u Jadranu, jer smo svjedoci značajnog porasta inflacije i životnih troškova. Vjerujemo da smo povećanjem osnovice plaća za sve radnike, kao i drugim dogovorenim dodacima i poticajima za dobar rad i rezultate, osigurali mirniju i stabilniju financijsku budućnost, kaže sindikalna povjerenica SIKD-a Anita Kapelari.
Novim kolektivnim ugovorom povećana je osnovica plaća svim radnicima za 13 posto, što je najveći porast u posljednjih pet godina, a primjenjivat će se od 1. svibnja. Za dio zaposlenika koji rade u hotelskim operacijama i u zajedničkim središnjim službama predviđeno je povećanje do 10 posto, a za posebno deficitarna zanimanja u hotelsko-turističkom poslovanju povećane su tarife za pojedina radna mjesta od 8 pa čak do 23 posto kako bi se osigurao neophodan i kvalitetan stručni kadar.
Povećan je i iznos dnevne naknade za topli obrok s dosadašnjih 17 kuna na 2,65 eura, odnosno protuvrijednost 20 kuna. Tu treba dodati i maksimalni neoporezivi iznos davanja od 1.659 eura (12.500 kuna) za isplatu nagrada tijekom turističke sezone, posebnih naknada zaposlenicima s područja u kojima je sjedište organizacije (tzv. domicilne nagrade), regres za godišnji odmor, božićnice i darove djeci zaposlenika. Do sada je svakom zaposleniku isplaćena naknada od 66,36 eura (500 kuna) za veljaču, a osiguran je i bon za Uskrs za dar u naravi u iznosu od 132,72 eura, odnosno protuvrijednost tisuću kuna.
– Dugo smo razgovarali i pregovarali o našim materijalnim pravima iz Kolektivnog ugovora sa željom da stvorimo uvjete kako bi se svi skupa mogli posvetiti ostvarenju što boljih rezultata u poslovanju. Zadovoljni smo što smo našli prihvatljiva rješenja za obje strane u pregovorima, kaže predstavnik STUH-a Ivan Blažević.
Jadran d.d. i ove godine u svojim hotelima ima vrlo dobru posjećenost, a sve intenzivnije dolaske očekuje od ovogodišnjih uskršnjih blagdana kada otvara vrata svojih dodatnih hotelskih kapaciteta i kampova, a posebno od glavne turističke sezone koja bi, ako je suditi po najavama i rezervacijama, opet mogla biti na razini najboljih dosadašnjih.
– Osim postignutih dogovora oko poboljšanja materijalnih prava naših zaposlenika, još važnije je da je to rezultat međusobnog razumijevanja i uvažavanja svih okolnosti koje imamo i u kompaniji i u našem ukupnom okruženju. Samo zajedničkim radom menadžmenta i svih zaposlenika možemo ostvarivati dobre poslovne rezultate o kojima na kraju ovisi i ispunjavanje međusobno preuzetnih planova. Dosadašnja iskustva daju nam za pravo vjerovati da ćemo i ubuduće biti uspješna kompanija na dobrobit i našim zaposlenicima i vlasnicima, ističe član uprave Jadrana Ivan Safundžić.