Od 18 stupova vijadukta Ričina 10 ih je već doseglo punu visinu, u tunelu Zagori priličan broj radnika, pegla se trasa kroz Novljansko polje prema Povilama
NOVI VINODOLSKI Prva vozila trebala bi proći zaobilaznicom Novog Vinodolskog u ožujku 2027. godine. Kako izgleda gradilište novljanske zaobilaznice dvije godine uoči puštanja u promet vidjeli smo u obilasku trase u koji je firma MPV (Mi projektiramo vama), zadužena za nadzor gradnje, povela gradonačelnika Novog Vinodolskog Tomislava Cvitkovića i pročelnika gradskog Upravnog odjela za komunalni sustav i prostorno planiranje Domagoja Kalanja.
Najviše pažnje i pogleda privlače dva najzahtjevnija objekta na 6,5 kilometara dugoj zaobilaznici. Tunel Zagori dug 834 metra te vijadukt Ričina dug 1.062 metra. Probijene su obje cijevi tunela. Jedna će u promet po puštanju zaobilaznice u promet, a druga će pričekati gradnju punog profila od Križišća do Selca i dalje do Povila. U cijevi tunela koja će prva u promet prilično živo i priličan broj radnika. Kad se probije tunel, nekako nam je u mislima, posao je gotov. No, imat će što građevinari raditi u tunelu još gotovo dvije godine. Probijena su i dva pješačka spoja između tunela. U slučaju opasnosti u jednoj cijevi, pješački spojevi značit će bijeg u sigurnost druge cijevi. Tunel Zagori nije toliko dug da bi trebao imati koridor između dviju cijevi za prolaz vozila. No, i pješački koridori su dovoljno široki da njima tijekom gradnje bez problema prođe vozilo. Kolektoru iz slovenske Nove Gorice ne nedostaje iskustva u gradnji tunela. Jedan tunel radili su praktično u susjedstvu. Radi se o riječkom tunelu Podmurvice koji spaja Zagrebačku obalu s čvorom Škurinje. Druga cijev tunela morala se zatvoriti pregradom sa sjeverne strane jer je za bure radnicima bilo teško funkcionirati u tunelu.
Već se izdaleka nazire kako će vijadukt Ričina premostiti Novljansko polje. Kolnik će se oslanjati na 18 stupova, 10 ih je već dohvatilo svoju punu visinu. Najviši od njih ide gotovo 55 metara u nebo. Kad se podignu svi stupovi na njih će se gurati segmenti dužine 48 metara na koje će se polagati asfalt. Građevinari su imali sreće s vremenom. Do prije nekoliko dana nisu znali što je to novljanska bura. No, upoznali su buru posljednjih dana. Tri dana je betoniranje stupa bilo na čekanju zbog bure. A tko bi betonirao po orkanskoj buri na 30-40 metara visine? Čvrstoću stupova uglavnom jamči čelik iz Kine. Gotovi elementi stižu (auto)cestom iz Šibenika.
Dobar dio trase je u kamenu, no kroz Novljansko polje teren je nešto mekši. Po sedam-osam dana nakon kiše slijeva se voda s brda i planina u Novljansko polje. Na sve strane panjevi. Kažu nam da ih ima nekoliko tisuća. Uglavnom se radi o hrastu. Trasa od Novljanskog polja putuje prema Povilama. Putem bager do bagera. Na trasi ih je dvadesetak. Kad se primakne kraj radova, na trasi će ih biti još više, a vrvjet će i od radnika. Na putu prema Povilama zaobilaznica mora proći preko ceste za Zagon. Kad se izgradi zaobilaznica, postojeća cesta Novi Vinodolski – Zagon prolazit će podvožnjakom ispod zaobilaznice.
Najljepši pogled novljanska zaobilaznica ponudit će s južnog portala tunela Zagori. Puca pogled na plavetnilo Vinodolskog kanala, otok Krk i Vrbnik. Odmah ispod trase zaobilaznice vinogradi koji se spuštaju do Jadranske magistrale. Prolazimo i spojnom cestom. Podsjetimo da se uz 6,5 kilometara zaobilaznice gradi i 3,3 kilometara spojne ceste koja će povezivati zaobilaznicu s Jadranskom magistralom. Trasa spojne ceste iznad Selca je bijela. To je znak da su u akciji mineri. Druga spojna cesta izlazit će na magistralu iznad Povila.