Odaziv na rođendansko slavlje u Mitan marini pokazao je koliko Crveni križ znači za grad i kraj. U Novom je Crveni križ više od organizacije. Inicijator je brojnih akcija, društvenih okupljanja i magnet za volontere i mladost
NOVI VINODOLSKI Gradsko društvo Crvenog križa Novi Vinodolski obilježilo je 25. godišnjicu rada u Mitan marini u Novom Vinodolskom. Odaziv na rođendansko slavlje pokazao je koliko Crveni križ znači za grad i kraj. Svojim dolaskom svečanost su uveličali zamjenica primorsko-goranskog župana Marina Medarić, saborski zastupnik Saša Đujić, gradonačelnik Novog Vinodolskog Velimir Piškulić, načelnik Vinodolske općine Marijan Karlić, predsjednica odnosno ravnateljica Crvenog križa PGŽ Karin Kuljanić i Vesna Čavar, ravnatelji gradskih društava Crvenog križa, predstavnici novljanskih ustanova, ravnatelji škola, predstavnici DVD San Marino i Otočac, volonteri, članovi, bivši gradonačelnici Novog Zlatko Pavelić, Milorad Komadina i Marinko Učur te domaćin, vlasnik MItan Marine Vanja Špiljak.
Da je Crveni križ bio prisutan u Novom i prije 25 godina podsjetio je novinar i pjesnik Franjo Deranja koji se osvrnuo i na životni put Štefanije Špiljak u Crvenom križu Hrvatske, bivše države i visokim funkcijama u Međunarodnom Crvenom križu. Radi se o majci vlasnika Mitan marine Vanje Špiljka. Osvrt na 25 godina dala je volonterka Zorana Butorac. Ugođaj su pjesmom upotpunili počasni član GDCK Novi Vinodolski Joso Butorac i predsjednica Društva Crvenog križa PGŽ Karin Kuljanić. Nastupili su i članovi Kluba mladih GDCK Novi Vinodolski i Mali čakavčići OŠ Ivana Mažuranića.
Gradsko društvo Crvenog križa Novi Vinodolski osnovano je 1. kolovoza 1994. godine kao prvo novoosnovano Društvo u Hrvatskoj. Od samog početka rada pa sve do studenog 2013. na mjestu ravnateljice bila je socijalna radnica Vesna Đujić. U tom je razdoblju Društvo, ali i sama ravnateljica, dobilo niz nagrada i priznanja. Posebno valja istaknuti Godišnju nagradu Grada Novog Vinodolskog za 2004. godinu. Za stvaralački rad i dostignuća u provođenju programa rada s mladima i izuzetne rezultate u humanitarnom radu, ravnateljica je dobila Godišnju nagradu za 2005. godinu od Županije primorsko-goranske, a 2008. godine dobila je Jubilarno priznanje Hrvatskog Crvenog križa povodom 130. obljetnice djelovanja HCK. Od konca 2013. do travnja 2019. ravnateljica je bila Višnja Peričić, dipl. ekonomistica. Prvi predsjednik Društva sve do 2005. godine bio je dr. Branko Prošić, od 2005. do 2014. godine predsjednica je bila prof.dr.sc. Vesna Golubović. Prije pet godina dr. Prošić i dr. Golubović imenovani su počasnim članovima novljanskog GDCK, a za predsjednicu je izabrana Vesna Đujić koja je tu funkciju obnašala do travnja ove godine, otkad je ponovno imenovana za ravnateljicu Društva.
Svojim aktivnostima pokriva područje Grada Novog Vinodolskog, a od siječnja 2012. godine i područje Vinodoske općine. Tijekom četvrt stoljeća novljanski Crveni križ je radio na nizu programa i akcija po kojima je prepoznat. Od humanitarnih programa, preko akcija solidarnosti, rada s volonterima, formiranja službi spašavanja/traženja do dobrovoljnog darivanja krvi, tečajeva prve pomoći, prijama prvašića u veliku obitelj HCK… Novljansko područje udomilo je veliki broj prognanika i izbjeglica koje je novljanski Crveni križ opskrbljivao paketima humanitarne pomoći. Rad volontera osobito je došao do izražaja tijekom Domovinskog rata, ali i nedavnih poplava. Crveni križ distribuira humanitarne pakete, provodi akciju Solidarnost na djelu,
Društvo godišnje kroz akcije darivanja krvi prikupi oko 260 doza krvi. Od 107 društava Crvenog križa u Hrvatskoj koja organiziraju akcije, novljansko je uvijek između 20. i 30. mjesta po odazivu. Crveni križ priprema mlade za natjecanje iz prve pomoći koje se organizira na gradskom, županijskom i državnom nivou. U proteklih 25 godina na županijskim natjecanjima novljanska ekipa mladeži uvijek je bila među prve tri ekipe, a 2007. i 2012. godine osvojila je prvo mjesto. Edukaciju prve pomoći tijekom svih godina uspješno je svladalo 500 mladih članova.
Novljanski Crveni križ organizira edukativna predavanja i radionice. Posebno se obilježava Tjedan borbe protiv TBC-a, Mjesec borbe protiv alkoholizma, nikotizma i ovisnosti o drogama, Svjetski dan zdravlja, Dan AIDS-a, Međunarodni dan osoba s invaliditetom. Svake godine organizira se prijam prvašića u veliku obitelj Hrvatskog Crvenog križa.
“Program koji rado ističemo je naša Likovna radionica „Kameleoni“ koja djeluje od 2000. godine pod motom “Kulturom protiv droge”. Želja nam je bila promicanje likovne kulture kroz manifestacije, izložbe, edukaciju i neposredan umjetnički rad djece bez obzira na životnu dob. Cilj je druženje! U likovnu su radionicu uključena djeca u dobi od 7 do 14 godina, iz našeg grada, ali i iz manje privilegiranih ruralnih sredina. Do sada je kroz radionicu prošlo preko 300 djece”, kaže ravnateljica Đujić.
Po mnogočemu je Novi ostao zapisan kao domaćin važnih aktivnosti na državmnoj razini. Početkom 1996. godine Hrvatski Crveni križ pristupio je punopravnom članstvu Međunarodne udruge za spašavanje života na vodi, u koju je učlanjeno 127 država. Prvi tečaj Spasilačke službe u Hrvatskoj održan je 1997. godine u Novom Vinodolskom, u organizaciji HCK i Gradskog društva Crvenog križa Novi Vinodolski.
Grad Novi vinodolski od 2000. godine, zajedno s koncesionarima i Gradskim društvom Crvenog križa priprema plažu za dobivanje Plave zastave i organizira rad spasilačke službe na Gradskoj plaži. Trud je i primijećen. Prije devet godina novljanski spasioc Karlo Bucić dobio je od strane Županijske turističke zajednice Priznanje za najspasioca za sjeverni Jadran. U sklopu programa, u suradnji s HCK i Društvom PGŽ, organizira se svake godine tečaj Junior spasioc.
Tijekom godine kroz razne programe Crveni križ okuplja velik broj mladih članova. S vatrogascima se poratnih godina organizirao ljetni kamp kroz koji je prošlo oko 700 mladih članova Crvenog križa i dobrovoljnih društava iz cijele Hrvatske. Provodio se i projekt “Bolnica Bezbolnica”, u suradnji s Hrvatskim Crvenim križem. Program je bio namijenjen djeci koja se nalaze na bolničkom liječenju, kako bi im se omogućilo zanimljivo provođenje slobodnog vremena. Projekt su provodili volonteri i djelatnici Gradskog društva Crvenog križa u Thalassoterapiji u Crikvenici.