Kroz brigadu je prošlo više od četiri tisuće vojnika, osmorica pripadnika izgubila su život
BRIBIR Održana je svečanost povodom 30. godišnjice osnivanja 155. brigade Hrvatske vojske koju su činili vojnici iz Crikvenice, Novog Vinodolskog i Vinodolske općine.
Na svečanosti u domu u Bribiru predsjednik Hrvatskog časničkog zbora Vinodol Ivan Smojver istaknuo je da su pripadnici 155. brigade dali svoj doprinos u obrani domovine, bez previše samoisticanja, a danas možemo samo poručiti: sjetite nas se, poručio je Smojver. Načelnik Vinodolske Općine Daniel Grbić 155. brigadu nazvao je “ponosnom brigadom našeg kraja” te pripadnicima zahvalio na slobodi koju su podarili. Predsjednica gradskog vijeća Crikvenice Vesna Car Samsa je istaknula da na proslavu nije stigla samo kao predstavnica Grada Crikvenice, već i kao kćer pripadnika 155. brigade i supruga dragovoljca Domovinskog rata. Kroz brigadu je prošlo 3.822 vojnika, 191 časnik i 193 dočasnik. Osmorica pripadnika brigade izgubila su život, a 38 ih je ranjeno, podsjetila je Car Samsa istaknuvši da je u brigadu mobilizirano 11,5 posto stanovništva bivše općine Crikvenice, što je postotak u vrhu državnog prosjeka. Zlatko Mihelec prenio je pozdrave primorsko-goranskog župana. General Frano Primorac pozdravio je pripadnike brigade kao izaslanik ministra branitelja Tome Medveda. Skupa smo dijelili dobro i zlo, trebate biti ponosni na 155. brigadu, rekao je general Primorac prisjetivši se kad je u bazu u Luciju u Kostreni, iz Crikvenice stigao naoružan vod sa zapovjednikom Ivanom Antićem. Ne mogu vam reći koliko nam je to značilo, rekao je general Primorac.
Brigada je osnovana 16. prosinca 1991. godine, a uz vojnike iz Crikvenice, Novog Vinodolskog i Vinodolske općine, brigadu su činili vojnici iz Senja, Opatije i Raba. Zapovjednik brigade bio je Ivan Manestar. Prvi bataljun pod zapovjedništvom Mate Veljačića i njegovog zamjenika Ivice Crnića odlazi na ličko ratište 3. siječnja 1992. na crtu Baške Oštarije – Rizvanuša. Istog dana Gospić je doživio jedan od najžešćih topničkih napada. Očito se radilo o dočeku za “sedam tisuća crikveničkih ustaša”, kako su izvješćivali srpski mediji. Senjski bataljon, pod zapovjedništvom Ivana Nekića, bio je na crti bojišnice od rujna 1991. godine, a priključen je 155. brigadi. Činili su ga Senjani i Rabljani, koji su držali položaje od Divosela i Glavaca do Drenovog klanca, gdje se pamti okršaj s četnicima uoči nove godine 1992. Opatijski bataljun Veli Jože, pod zapovjedništvom Ante Slavice na ratište je stigao 1. veljače 1992. Brigada je ukinuta 27. listopada 1992., a većina je nastavila svoj ratni put u drugim postrojbama.
Na svečanosti je nastupila klapa Tić.