Tijekom 2022. održali su se strukturirani tečajevi na kojima je, širom Europe, sudjelovalo sedmero djelatnika OŠ Bakar
BAKAR U OŠ Bakar priveo se kraju još jedan Erasmus+ projekt. Riječ je o programu Erasmus+ Ključnu aktivnost 1 za mobilnost odgojno-obrazovnih djelatnika u svrhu učenja pod nazivom Obrazovanjem do kvalitetnije škole (Education for better school).
Tijekom 2022. održali su se strukturirani tečajevi na kojima je sudjelovalo sedmero djelatnika OŠ Bakar. Sudjelovanjem na različitim tečajevima omogućilo im je upoznavanje inovativnih metoda za rad s učenicima, prenošenje stečenih znanja drugim učiteljima te integriranje istih u odgojno-obrazovni proces.
Na svojim strukturiranim tečajevima prezentirali su OŠ Bakar s područnim školama te Grad Bakar. Predstavljeni su svi Erasmus projekti koje škola provodi. Uz stručna vodstva upoznali su gradove u kojima su boravili, kulturne i prirodne znamenitosti, organizirano su odlazili na završne zajedničke izlete. Svi polaznici dobili su međunarodne certifikate. Imali su priliku upoznati kolege iz raznih krajeve Europe te razmijeniti svoja iskustva i izazove koje im nameće njihov obrazovni sustav.
Ostvareni kontakti prilika su za dalju suradnju na europskoj razini koju će svakako realizirati. Dobivena Erasmus+ akreditacija do 2027.godine omogućit će djelatnicima i učenicima OŠ Bakar nove edukacije i mnogo novih putovanja i iskustava, ističe koordinatorica projekta Gordana Kovačević.
Leonarda Ban, učiteljica produženog boravka, boravila je u Caldas da Rainha u Portugalu. Naziv edukacije: Začinite ne-formalno obrazovanje (Spice up non- formal education). Na tečaju su razvijali profesionalne i osobne komunikacijske vještine, razmjenjivali su primjere dobre prakse i metode rada kod djece različite dobi. Kroz radionice bili su aktivni sudionici procesa učenja.
Borka Alfreider, pomoćnik u nastavi, boravila je u Sevilli. Naziv edukacije: Sva djeca su posebna (All Children are Special)
Održalo se pet radionica na engleskom i poljskom jeziku na temu rada s djecom s posebnim potrebama. Razgovarali su o toj temi, promišljali o situacijama s kojima se susrećemo u radu. Osobit naglasak stavljen je na entuzijazam i izazov ovoga posla koji ima za cilj stvoriti poticajno odgojno – obrazovno okruženje.
Marina Ljubenov, nastavnica tehničke kulture i fizike, boravila je u Sevilli.
Naziv tečaja: Edukacijski roboti: Igrifikacija u nastavi (Educational Robotics: Gamifying the classroom )
Aktivnosti tečaja započele su bez računala, a nastavili su programiranjem u Scratch Jr programu koji je namijenjen učenicima razredne nastave i osmišljavanjem i izradom mapa za edukacijskog robota Robot Mouse. Daljnje aktivnosti odrađivali su s edukacijskim robotom mBotom koji je namijenjen učenicima starijeg uzrasta. Robot mBot je posebno dizajniran edukacijski alat za stjecanje znanja i vještina u STEM području (znanost, inženjering, elektronika, matematika). Omogućuje jednostavan ulazak u svijet robotike, elektronike i programiranja.
Tomislav Uzelac – Šćiran, ravnatelj OŠ Bakar, boravio je u Helsinkiju i Tallinnu.
Naziv edukacije: Vrednovanje finskog i estonskog obrazovnog sustava.
Predavanja i posjete školama održavale su se u Helsinkiju i Talinu, a na edukaciji je bilo 50 ravnatelja i učitelja iz Portugala, Španjolske, Italije, Austrije, Njemačke, Slovenije, Litve, Grčke i Hrvatske. Posjetili su pet škola i tom prilikom domaćini su predstavili radni prostor i specifičnosti svoga odgojno-obrazovnog rada. Organizator tečaja je pripremio vrlo zanimljive teme: Manje je više – specifičnosti finskog obrazovnog sustava; Učenici s posebnim potrebama i njihova inkluzija u nastavni proces; Vođenje i upravljanje školom; Pozitivna pedagogija i Digitalizacija škole. Tijekom kvalitetnih panel rasprava sudionici su imali priliku razmijeniti iskustva s ostalim sudionicima edukacije. Stečene su nove spoznaje i unapređene vještine potrebne za obavljanje ravnateljskog posla.
Aldena Halilović, učiteljica produženog boravka, boravila je u Barceloni.
Naziv edukacije: Integriranje kreativnosti i inovativnosti u nastavu/ Integrating Creativity and Innovation into Teaching
Cilj 30-satnog tečaja bio je osvijestiti polaznike o izazovima vezanim uz primjenu kreativnih metoda i inovativnih rješenja u učionici. Tečaj je namijenjen učiteljima kojima je cilj zadovoljavanje potreba učenika, željnim uključiti svoje učenike u učenje i koji se bore sa smišljanjem novih strategija za poboljšanje učenja. Polaznici su sudjelovali u nizu kreativnih i inovativnih radionica koje se mogu primijeniti u nastavi.
Gordana Kovačević, učiteljica razredne nastave u zvanju izvrstan savjetnik i koordinatorica projekta,
boravila je u Helsinkiju.
Naziv edukacije: Učenje kroz suradnju/ Learning Through Collaboration and Cooperation.
Tijekom 30-satnog tečaja polaznici su upoznali kako bolje upravljati suradničkim i kooperativnim strategijama učenja u svom razredu, modelirajući aktivnosti koje učenje čine zabavnijim i učinkovitijim i kako poboljšati odnose u školi i promicati osobni i društveni razvoj učenika. Aktivno uključivanje učenika, učinkovito učenje i korištenje vještina ključni su elementi obrazovanja 21. stoljeća, a možemo ih poboljšati učinkovitom suradnjom.
Ksenija Litović, učiteljica razredne nastave, boravila je u Assenu u Nizozemskoj.
Naziv edukacije: Kreativnost u poučavanju i osposobljavanju te kako koristiti digitalne tehnologije, umjetnost, aktivnosti na otvorenom, igre, timski rad, neformalne metode, vršnjačko učenje i projektne metode u obrazovanju na kreativan način za obrazovanje za okoliš i održivi razvoj te za bolju motivaciju učenika
Predavanja, radionice i aktivnosti izmjenjivale su se u učionici i na otvorenom prostoru te u muzejima, arhivima i školama u Assenu i okolnim mjestima. Osim usvojenih teorijskih i praktičnih znanja na tečaju, nemjerljiva je razmjena iskustava s učiteljima iz drugih europskih zemalja. Uvid u njihove obrazovne sustave, izazove i probleme s kojima se susreću te usporedba s našim prilikama, ono je najvrijednije što ponesete kući s ovakvih edukacija.