Mala željezna vrata ispod senjskog gradskog trga Cimiter, koja su do sada rijetko otvarana, otvorit će se za posjetitelje
SENJ Posjetitelji koji žele obići kriptu ispod senjske katedrale, zaštićeni spomenik kulture u kojem su se senjski građani sahranjivali do šezdesetih godina 19. stoljeća, uskoro će to moći učiniti. Mala željezna vrata ispod senjskog gradskog trga Cimiter, koja su do sada rijetko otvarana, otvorit će se za posjetitelje.
Iako su mnogi potomci ostatke svojih predaka pohranili na gradsko groblje, u kripti je još uvijek oko 200 grobova, među ostalim i gradskih odličnika zaslužnih za razvoj grada. Prvi ukop u kripte bio je 1737. godine, a zadnji je obavljen 1868. godine, nakon čega je vlast zabranila ukop u starogradskoj jezgri. Kripta ili katakombe, kako ih u Senju zovu, nastale su sredinom 18. stoljeća kada je dograđena desna pobočna lađa katedrale. Za to je upotrebljen dio zemljišta trga Cimiter na kojem je bilo groblje. Kao nadomjestak za upotrebljeno zemljište izgrađene su podzemne prostorije s četiri komore koje su služile za ukop. Osim za ukop, u vrijeme Drugog svjetskog rata koristile su se i kao zaštita od bombardiranja, kojih je bilo u više navrata. Obnova katedralne kripte, čija je fazna obnova počela u jesen 2017. godine, ovih je dana privedena kraju.
“Najprije je izvedena statička sanacija kripte. Zatim je uređen kameni portal, stepenište i nogostup. Postavljena su nova metalna vrata, rasvjeta i info panoi.Radove su izvodili Kapitel iz Žminja, Mramor Comerce iz Jurdana, Senj Graditeljstvo iz Svetog Jurja, Studio XXL iz Zagreba, IMKO Senj te Fraktal Studio iz Zagreba. Građevinski nadzor vršio je AS Inženjering iz Senja u suradnji s Antunom Diklićem iz Zagreba. Konzervatorski odjel u Gospiću u suradnji s Gradskim muzejom Senj pobrinuo se za stručni konzervatorsko-arheološki nadzor. Zbog izvanrednih okolnosti aktualne pandemije te suženog prostora kripte, kripta trenutno nije službeno otvorena za posjetitelje. Čim prilike dozvole, kripta će biti na raspolaganju posjetiteljima za što će se pobrinuti Župa Senj u suradnji s Gradskim muzejom i Sakralnom baštinom Senj”, kaže senjski župnik dr. sc. Richard Pavlić.
S druge strane katedrale,ispod svetišta, nalazi se i kaptolska kripta u kojoj su sačuvani grobovi biskupa Pohmajevića, Ožegovića, Maurovića, te više kanonika senjskoga kaptola.