Senj ima 800 iznajmljivača i za njih je TZ Grada Senja organiziralo predavanje savjetnika za razvoj turizma baziranog na lokalnoj zajednici
SENJ Predavanje za iznajmljivače u Senju organizirala je TZ Grada Senja u suradnji sa savjetnikom za razvoj turizma baziranog na lokalnoj zajednici Nedom Pinezićem. Senjski iznajmljivače čine 80 posto ukupnog smještaja na području Senja.
– Tri godine smo radili online, zbog COVIDA-a, međutim, nakon tri godine u Senju smo uživo. Ugostili smo eminentnog stručnjaka na području obiteljskog smještaja Neda Pinezića, a za tematiku smo odabrali retrospektivu zakonskih obveza kod iznajmljivača, za one iznajmljivače koji tek ulaze u ovaj posao. Saznali su koje su njihove obaveze i dužnosti, troškovi i ono što ih čeka tokom godine, odnosno koje obaveze moraju podmirivati. Upoznati su i s uvjetima poslovanja u 2023. godini, što je novo na turističkim tržištima, na koji se način prilagoditi i biti u korak s vremenom, posebice na zeleni plan EU koja sve više radi na planu oporavka i otpornosti turizma. Zeleno je budućnost. Zelene destinacije, to je ono što nas čeka, to je naša budućnost. Kao što je nekad bio internet i digitalna rješenja, sad idemo na ekološki, na zeleno. Obradili smo i funkcionalni marketing, kao i nove trendove razvoja turizma, kazao je direktor TZ Senj Viktor Samaržija.
Samaržija je podsjetio iznajmljivače na njihove obveze od kojih su neke već krenule.
– Podsjećam iznajmljivače kako su njihove obveze već krenule, iako je turistička sezona krenula u maloj mjeri. Bližimo se Uskrsu i ona kuca na velika vrata. Prva rata poreza koju su obvezni plaćati, bila je s 31. ožujkom i ono što su do sada bili obvezni, to je predati obrazac TZ2 do 15. siječnja 2023. godine. Što se tiče ostalih obveza, one dospijevaju 31. srpnja, 31. kolovoza i 30. rujna tako za taj dio imaju još uvijek vremena, to će plaćati u trenutku kad već budu, nadamo se svi, ostvarili određeni turistički prihod, rekao je Samaržija.
Odaziv na edukacijsko predavanje mogao bi biti bolji jer dobivene informacije mogu poslužiti boljoj pripremi sezone, a svaka nosi nove izazove.
– Odaziv je prilično dobar, ali ne onakav kakav bismo mi željeli, obzirom da na području Grada Senja imamo 800 iznajmljivača. Ovakve edukacije, ovakva predavanja su hvale vrijedna i zato ih svake godine i organiziramo da bi iznajmljivači došli do što kvalitetnijih i boljih informacija, da bi znali kako se postaviti u svakoj godini, jer svaka godina je puna izazova. Vidjeli smo, imali smo COVID, pa rat u Ukrajini, sve to donosi određenu problematiku i s ekonomskog i s nekih drugih gledišta i treba se konstantno prilagođavati jer se stvari na turističkom tržištu mijenjaju iz dana u dan, istaknuo je Samaržija.
Pinezić je skrenuo pozornost na neke pojave koje puzajući dolaze, a možda ih nismo toliko svjesni.
– Jedna od njih je financijska neizvjesnost u smislu povećanja troškova i spirala inflacije. Znamo da ona ima dvoznamenkasti broj, a da su neke usluge i neka dobra poskupila i više od toga, znači po 50 i više posto. Kada zbrojimo sve troškove sada kod iznajmljivanja smještaja u domaćinstvu turistima, mi smo već sad došli negdje u troškovnom smislu na 50 posto troškova od ukupne prodajne cijene. Ukoliko se takav trend nastavi, mi već sada moramo razmišljati kako ublažiti te troškove, smanjiti ih, a s druge strane smo vidjeli trend na globalnom tržištu koji ide sve više u tzv. zelenom smjeru. Znači, sami turisti su vrlo osjetljivi na klimatske promjene, na korištenje obnovljivih izvora energije. Vlade svih europskih zemalja, a to su nam najčešći turisti, stimuliraju takvu transformaciju pa nam dolazi sve više turista električnim automobilima. Isto tako, oni kod sebe koriste obnovljive izvore energije, sve više se koristi sunčeva energija, solarne elektrane, grijanje vode na sunce, upotrebljavaju se svi efikasni elementi za povećanje energetske učinkovitosti objekta, od izolacije fasade bolje stolarije, od boljeg korištenja pitke vode npr. da se kišnica skuplja za polijevanje zelenih površina, a ne da se polijeva s pitkom vodom. Na to turisti postaju sve osjetljiviji i danas se to pretočilo u označavanje destinacije ili recenzije destinacije sa zelenim certifikatom, istaknuo je Pinezić.
A da bi se neka destinacija prepoznala zelenom, potreban je angažman i pojedinaca i javnog sektora.
– Kada puno pojedinaca, a onda i javni sektor, na nekom području puno učini u tom smislu zelenog razvoja, onda se ta destinacija prepoznaje kao zelena destinacija, kao Green Destination. Prva hrvatska regija koja je dobila takav certifikat na najprestižnijem okupljanju turizma na svijetu, ITB u Berlinu, je Međimurska županija, kazao je predavač Pinezić.
I Pinezić vjeruje kako Hrvatska ima dobre turističke izglede ove sezone.
– Hrvatska je dobitnik ukupne ove situacije. Zbog svih ovih poremećaja koji su se dogodili i u pandemiji i nakon početka rata u Ukrajini, koji još uvijek bjesni i traje, trendovi putovanja su takvi da se više putuje unutar kontinenta. Mi smo u jako dobroj poziciji jer mi smo najbolja i najljepša plaža Europe i na nekih pet sati vožnje automobilom. Nama gravitira gotovo pola milijarde prosječno najimućnijih stanovnika na svijetu. Putnici iz EU zemalja putuju unutar EU. Hrvatska je prepoznata kao jedna dobra destinacija i potražnja je izuzetno dobra. Očekujemo jednu stvarno jako dobru turističku sezonu. Ulazak u Schengen nam je jedan ogroman plus, ulazak u eurozonu, tako da Hrvatska zaista ima veliku, veliku sreću, fantastičnu poziciju, ističe predavač Nedo Pinezić i završava porukom:
– Čuvajmo to što imamo, i kao društvo i kao pojedinci, čuvajmo naša mjesta, čuvajmo svoje vlastite nekretnine, jer vidimo da nam se turizam jako dobro oporavlja, a i da nam je to ona dodana vrijednost koja nam omogućuje jedan pristojan život.