Bivši općinski vijećnik Žarko Gašparović napisao je otvoreno pismo čelnicima i pučanstvu Vinodolske općine
TRIBALJ Bivši općinski vijećnik Žarko Gašparović napisao je otvoreno pismo čelnicima i pučanstvu Vinodolske općine kojim upozorava na poteze aktualne i prethodnih općinskih vlasti koji su, po njemu, nerazumni i neprihvatljivi.
„U Vinodolskoj općini izgleda kao da smo se posvađali sa zdravim razumom jer se ponašamo kao pijani bogataši (bolje reći kao pijani siromasi). Dok nam se domicilno stanovništvo iseljava, dok se sve manje djece rađa, dok je u školama sve manje učenika – posebno autohtonih prezimena, dok je sve više praznih kuća i ruševina, dok se množi broj sela bez ijednog stanovnika, mi bez prioriteta i kriterija nemilice trošimo, ionako ograničena sredstva općinskog proračuna.
Dok druge općine, i manje od nas, traže i dobivaju iz fondova EU sredstva za infrastrukturno opremanje poslovnih i industrijskih zona, mi takva sredstva namjenjujemo za izgradnju novog dječjeg vrtića tako da ćemo na toj lokaciji srušiti dvije zgrade vrijedne blizu milijun kuna. Kad se dovrši novi vrtić tada naša vlast planira srušiti postojeći vrtić, u čiju je adaptaciju pred kratko vrijeme uloženo najmanje dva milijuna kuna, a kuhinju u Driveniku, u koju su preklani uložili blizu milijun kuna, ukinuti. Procijenite sami ima li logike, pogotovo ako se zna da Općina za izgradnju vrtića, vrijednosti ukupno devet milijuna kuna, uz sedam milijuna kuna europskog novca, mora uložiti još cca dva milijuna kuna što s naknadnim i radovima izvan troškovnika može iznositi četiri milijuna kuna i više. Dakle, u ukupnoj vrijednosti vrtića od cca 16 milijuna kuna Općina mora uložiti oko 9 milijuna kuna zajedno s objektima koji se ruše.
Tu ne prestaje naša megalomanija. Radi se na tome da se u Triblju, mjestu od 600 stanovnika, ide u izgradnju još jednog nogometnog stadiona, uz obrazloženje da će tada kod nas dolaziti na pripreme športaši iz bijelog svijeta!? Crikvenica ima stadion i pomoćno igralište, hotele, more, plaže i sve ostalo čega mi nemamo, a ne vidim neke navale i jagme oko bookinga za pripreme sportaša. Trošak izgradnje tog fantomskog stadiona iznosio bi po mojoj gruboj procjeni 15-20 milijuna kuna. Samo otkup zemljišta prema tržišnoj cijeni od 60 eura/m2 iznosio bi oko deset milijuna kuna. Da izbjegnu plaćanje tržišne cijene su, kod sudskog vještaka, naručili i dobili procjenu od 11 eura /m2 za izvlaštenje. Takvo ponašanje neodoljivo podsjeća na neka bivša vremena kad su 1980. godine Tribaljcima i Driveničanima za 700 tisuća m2 plodnog polja za izgradnju Tribaljskog jezera, onovremeni „pljačkaši“ plaćali izvlašteno zemljište, preračunato, 5 kn/m2, bez prava na prigovor. Zaboravljaju da su ta i takva vremena, hvala Bogu, nepovratna prošlost i da će se narod usprotiviti takvoj raboti.
Izgradnja kanalizacije od Šimića do Pelićevog mosta u dužini desetak kilometara u vrijednosti oko deset milijuna kuna koja stoji nedovršena već oko četiri godine. Izgradnja suvišnih dječjih igrališta na kojima sada nema djece, devastiranje najljepšeg frankopanskog grada Drivenika izgradnjom „montažne“ ljetne pozornice, oskvrnavljenje frankopanske kule u Bribiru izgradnjom staklenika na krovu, a na što sam sve svojedobno upozoravao, samo su neki od mnogih primjera pogrešne politike općinskih vlasti kroz proteklo vrijeme. Uostalom kao i korištenje namjenskih sredstava za uređenje frankopanskih gradova za adaptaciju općinske zgrade zbog čije izgradnje je srušen dobar dio starog kaštela. Groteskno!
Zadnji biser u nizu je namjera preseljenja dječjeg vrtića u Bribiru u prostor sadašnje knjižnice i muzeja, u koji su također pred kratko vrijeme uložena značajna sredstva uz istovremeno dodatno ulaganje u novi prostor za iseljenje tih ustanova s obrazloženjem da se osnovna škola i vrtić sada nalaze u objektu koji je na klizištu te da se moraju iseliti jer je školska zgrada opasna za korištenje, a sve prema nalazu sudske vještakinje. U objektivnost nalaza sudske vještakinje sumnjam jer u nalazu nije pokazala relevantna oštećenja na samom objektu, a što je trebala, nego samo promjene uokolo zgrade koje su, vjerojatno, posljedica loše izvedbe nasipa i potpornih zidova i upotrebe kroz skoro 30 godina. Školska zgrada se je kroz to vrijeme koristila bez problema, osim jednokratnog prodora površinske vode koji nije bio posljedica klizanja objekta. Ovo govorim poučen svojim iskustvom višegodišnjeg sudskog vještaka građevinske struke u Općinskom sudu Crikvenica. Svojim nalazom vještakinja je dovela u pitanje, ne daj Bože i opstanak osnovne škole u Bribiru. Predlažem da Županija, kao osnivač škole, organizira hitno geomehaničko ispitivanje terena kako bi se otklonili opravdani strahovi roditelja, Bribiraca i nas ostalih Vinodolaca“, stoji u otvorenom pismu Žarka Gašparovića, dipl. ing. građ. iz Triblja.