Zašto smo se doveli u ovu situaciju? Vladajuće strukture se prepucavaju oko toga tko je kriv, ali činjenice govore da su znali da koncesija završava 2017. godine i da nije postojala volja za dogovor oko upravljanja Glavnom plažom. U cijeloj priči koriste se i nedozvoljena sredstva, piše u otvorenom pismu županijski vijećnik Posarić
CRIKVENICA Otvorenim pismom županijski vijećnik Igor Posarić osvrnuo se na događanja vezana uz Glavnu gradsku plažu u Crikvenici.
“Na zboru građana s temom Glavna plaža ciljano sam izbjegavao političke poruke sa željom da se na zboru argumentirano iznesu mišljenja svih sudionika. Nažalost, problematika koncesije Glavne plaže ima dugu prošlost, puno zakona i pravilnika koji određuju postupanje u procesu dodjele koncesije. Zato sam se u svojem izlaganju fokusirao samo na usklađenost idejnog rješenja uređenja plaže s prostornim planovima.
Zašto je ova usklađenost tako važna? Na osnovu idejnog rješenja mora se izraditi idejni projekt koji je preduvjet za lokacijsku dozvolu. Ukoliko idejno rješenje tj. idejni projekt nije usklađen s prostornim planom, ne može biti izdana lokacijska dozvola. Ova lokacijska dozvola je preduvjet za potpisivanje ugovora o koncesiji. Ako nema usklađenosti s prostornim planom nema ni ugovora o koncesiji. Jednostavno, zar ne? Važno? Naravno!
Dodatni razlog zašto sam inzistirao na pojašnjenju pojmova nasipavanje i dohranjivanje, određivanju obalne crte i površina kopnenog i morskog dijela koncesioniranog područja je činjenica da predloženi zahvat predstavlja nasipavanje koje urbanističkim planom uređenja UPU Miramare i Prostornim planom Grada Crikvenice nije dozvoljeno. Samim time, idejno rješenje nije u skladu s prostornim planom i ishodovanje lokacijske dozvole bit će nemoguće, a samim time niti potpisivanje ugovora o koncesiji.
Velika koalicija na djelu
Zašto sam siguran da je u pitanju “nasipavanje”? Prema tumačenju Ministarstva zaštite okoliša i energetike jasno je rečeno da povećanje kopnenog dijela plaže predstavlja nasipavanje, a ne dohranjivanje. Na pojmu dohranjivanje se inzistira i u dokumentaciji natječaja za koncesiju, usprkos tome što se u tom istom natječaju jasno govori da će površina kopnenog dijela biti povećana na uštrb akvatorija. Što je najgore, i u samom idejnom rješenju uređenja plaže jasno se navodi sljedeće: “Grad Crikvenica ima u planu naručiti izradu Glavnog projekta nasipavanja plaže, te za taj projekt ishoditi potrebne dozvole za gradnju i nasipavanje. Izvršenje radova po izdanoj građevinskoj dozvoli, u prve tri godine od dodjele koncesije, bila bi obveza budućeg koncesionara Gradske plaže.”
Za zahvat nasipavanja prema Uredbi o procjeni utjecaja zahvata na okoliš provodi se ocjena o potrebi procjene utjecaja zahvata na okoliš. Za ovu proceduru je nadležno Ministarstvo. O procjeni utjecaja na okoliš u proceduri natječaja za koncesiju naravno nema ni slova! Zašto se to ciljano izbjegava? Zato što provođenje procedure sukladno zakonu zahtjeva vrijeme koje je nepovratno izgubljeno u ovom međustranačkom prepucavanju.
Zašto smo se doveli u ovu situaciju? Vladajuće strukture se prepucavaju oko toga tko je kriv, ali činjenice govore da su znali da koncesija završava 2017. godine i da nije postojala volja za dogovor oko upravljanja Glavnom plažom. U cijeloj priči koriste se i nedozvoljena sredstva. Tako npr. predstavnik pozicije u Skupštini PGŽ-a, vijećnik Ivica Manestar (PGS) u svojoj raspravi netočno navodi i govori da je predviđeni zahvat povrat na stanje iz osamdesetih godina! Postojeća fotodokumentacija, razglednice, turistički materijali jasno govore da to nije istina. Što je najgore, bez provjere ovih navoda i drugi vijećnici Skupštine PGŽ-a iz Crikvenice, prihvaćaju bez provjere navode Ivice Manestra, te iznose da nema prepreke da i oni glasaju za ovakav prijedlog o natječaju za koncesiju kad je to “povrat na staro”. Naravno, bez provjere ovih neistinitih navoda! Velika koalicija na djelu. Ili mekana kohabitacija, kako vam više odgovara. Nakon svega toga složna ekipa i njihovi žetončići glasaju za ovakav natječaj. Sve to možete pogledati na YouTubeu.
Poučak iz porta
Ono što me posebno zabrinjava su istupi pojedinaca kojima bi prostorno planiranje i zahvati u prostoru trebala biti osnovna djelatnost, a pokazuju zabrinjavajući nivo neznanja i nekompetencije. Pod ovim mislim na Darka Manestra, iz čijeg se otvorenog pisma objavljenog na tunera.info može iščitati da ne poznaje osnove iz ove problematike i ovakvim istupima se javno sramoti. Nisu mu bitni niti prostorni planovi, niti procedure izrade procjene utjecaja na okoliš, niti usklađenost s prostornim planovima koji su propisani zakonom i zadnja linija obrane od svemogućih političkih struktura. Dapače, svoje neznanje otvoreno priznaje u raspravi na Facebooku, gdje jasno kaže da ne zna da li je predviđen zahvat u skladu s prostorno planskom dokumentacijom! I da to nije važno! Uz sve to, s nevjerojatnim bezobrazlukom me proziva u tom istom otvorenom pismu za opstruiranje natječaja za koncesiju! Što jedan županijski vijećnik može opstruirati kad znamo da su pripreme za koncesioniranje trebale biti započete najkasnije 2015. godine, a nova koncesija dodijeljena 2017. godine. Ne osjećam se nimalo odgovornim time što ukazujem na nepravilnosti u cijelom postupku, iako to može utjecati na nepotpisivanje ugovora o koncesiji. Riječ je o ugovoru koji se potpisuje na 20 godina i koji će odrediti budućnost turizma u Crikvenici.
O minoriziranju problema upravljanja obalnim prostorom govori nam i incident na gradnji zapadnog lukobrana našeg porta. Ravnatelj Županijske lučke uprave Crikvenica Mario Kružić izjavljuje da su u pitanju uobičajeni problemi koji se dešavaju na ovakvim zahvatima. Nisu u pitanju uobičajeni problemi već urušavanje nosive konstrukcije lukobrana uzrokovano nedovoljnom nosivošću morskog dna na koje se polaže nova građevina. Velika je sreća da nitko nije stradao. Tko će platiti ovu sanaciju? Tko će biti odgovoran za kašnjenje projekta zapadnog lukobrana? Ja znam odgovore, a Vi? Doduše, ovo je tema za sebe, ali još jednom nas upozorava da svaki zahvat na moru mora biti dobro osmišljen jer svaku grešku ćemo višestruko platiti. Mi, građani Crikvenice, iz vlastitog džepa!”, zaključuje Posarić.