Cilj je obogatiti iskustvo posjetitelja kroz interaktivne i edukativne sadržaje koji ističu prirodne ljepote, kulturnu baštinu i povijesne znamenitosti našeg kraja
CRIKVENICA Crikveničko-vinodolska rivijera (CVR) izradila je Strategiju razvoja turizma Crikveničko-vinodolske rivijere 2019.-2029., koja predstavlja zajedničku platformu Grada Crikvenice, Općine Vinodolske općine i Grada Novi Vinodolski te njihovih turističkih zajednica i drugih institucija javnog, društvenog i gospodarskog sektora u razvoju turizma. Turistička interpretacija prostora jedan je od projekata predviđenih Akcijskim planom gore spomenute Strategije. Ovaj inovativni projekt ima za cilj obogatiti iskustvo posjetitelja kroz interaktivne i edukativne sadržaje koji ističu prirodne ljepote, kulturnu baštinu i povijesne znamenitosti našeg kraja. Za staze je izrađena mobilna aplikacija proširene stvarnosti za Android i iOS uređaje, koja kombinira digitalne informacije i virtualne elemente sa stvarnim svijetom, koristeći tehnologije poput kamera, senzora pokreta, GPS-a i AR tehnika ubacivanja 3D modela. Ova tehnologija omogućava korisnicima da dožive interaktivne virtualne elemente unutar svoje stvarne okoline. Na području CVR su zasad izrađene tri interpretacijske staze.
Turistička zajednica Grada Crikvenice dala je izraditi virtualnu rutu zdravstvenog turizma.
Ova staza interpretira zdravstveno-kupališnu tradiciju na kojoj počiva turizam u Crikvenici kakvog danas poznajemo. Virtualni vodič unutar aplikacije proširene stvarnosti navodi posjetitelja na obilazak znamenitosti i lokacija koje su u prošlosti imale važnu ulogu u životu ondašnjih stanovnika, koje su utjecale na razvoj crikveničkoga kraja i turizma, a od kojih većina i danas ima posebno značenje. Vodič, točnije vodičkinja rute jest nadvojvotkinja Clotilda, po kojoj je prvi crikvenički hotel dobio ime. Prije skeniranja QR koda same aplikacije, posjetitelj će moći i upoznati vodičkinju putem zasebnog QR koda. Ova mobilna aplikacija proširene stvarnosti će potaknuti posjetitelje da dublje urone u kulturu i identitet Rivijere Crikvenica, stvarajući tako trajne i nezaboravne uspomene.
Postaja ima sedam, a njihovi nazivi su: Pavlini, Bilje, More, Zrak, Clotilda, Klima te Miramare.
Osim virtualne vodičkinje, posjetitelj ima priliku vidjeti stare fotografije pojedinih lokacija na kojima se nalazi, ali i pročitati kratki tekst o lokaciji. Aplikacija je izrađena na hrvatskom i engleskom jeziku.
Turistička zajednica Grada Novi Vinodolski dala je izraditi interpretaciju staze Od izvora do Frankopana koja počinje u centru naselja Povile, ide sve do ledeničke Gradine te završava u Povilama. Na samom ulazu u stazu nalazi se obavijesna tabla 1,5 x 1 m s opisom staze, zanimljivostima na stazi te biljnim svijetom koji se na stazi može pronaći. Za ovu interpretacijsku svrhu izrađen je lik Dobrice Sokolić u novljanskoj narodnoj nošnji. Dobrica je ličnost važna za povijest Novog Vinodolskog te usko vezana za današnju manifestaciju Ružica Vinodola, jer je posljednja birana Ružica 1880. godine. Napravljene su tri male table na kojima su tri različita QR koda te Dobrica Sokolić na ledeničkoj Gradini priča priču o Kuginoj kući kroz tri mikro lokacije. Priča je na hrvatskom i engleskom jeziku. Sve što je potrebno je skenirati QR kod i automatski se pokreće cijela priča na lokalitetu. Također, napravljena je intervencija u prostoru kroz veliki pano od pleksiglasa na kojem se, gledajući iz daljine u ostatke Gradine, može vidjeti cijela kontura nekadašnje Gradine i kako je ona izgledala u svom punom sjaju.
Turistička zajednica Općine Vinodolske općine oživjela je zanimljive povijesne ličnosti kao što su frankopanski knez i kneginja, članovi nekada slavne plemenitaške obitelji vladara Vinodola. Virtualno je prikazana i kmetkinja srednjeg vijeka, kao i uporabni predmeti koji su se koristili u prošlosti. Oživljavanjem lokacije driveničkog kaštela putem proširene stvarnost posjetitelji mogu interaktivno istražiti prošlost Vinodolske doline dobivajući dublji uvid u život i običaje tog kraja, stvarajući emocionalnu povezanost s prošlim vremenima. Ovim projektom stvorio se je prepoznatljiv proizvod Općine Vinodolske općine kao destinacije kulturnog turizma.
– Vjerujemo da će turistička interpretacija prostora Crikveničko – vinodolske rivijere doprinijeti boljem razumijevanju i očuvanju naše bogate baštine te privući još veći broj posjetitelja. Ovaj je projekt samo mali dio aktivnosti predviđenih Akcijskim planom turističke interpretacije prostora, a turističke zajednice Crikveničko – vinodolske rivijere nastavljaju daljnje aktivnosti. Na realizaciji projekta Camino već radimo, a raduje nas i razvoj drugih turističkih proizvoda, sve s ciljem stvaranja novog motiva dolaska izvan glavne sezone i obogaćivanja već postojeće ponude, rekla je Marijana Biondić, direktorica TZG Crikvenice i koordinatorica aktivnosti na provođenju Sporazuma o udruživanju lokalnih turističkih zajednica s područja Crikveničko – vinodolske rivijere.
Ako još niste posjetili sve navedene lokacije ovih zanimljivih ruta, savjetujemo da to učinite što prije i uživate.