Na 85 tisuća kvadrata niknut će nova poduzetnička zona, najavio je gradonačelnik Klarić pri potpisu ugovora s državom koju je zastupao ministar Bačić
BAKAR Potpredsjednik Vlade Republike Hrvatske i ministar prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine Branko Bačić i gradonačelnik Grada Bakra Tomislav Klarić potpisali su ugovor o darovanju platoa bivše koksare Gradu Bakru. Radi se o 85 tisuća kvadrata vrijednih pet milijuna eura.
Uoči potpisivanja ugovora prikazan je film koji podsjeća kako je Bakar izgledao od otvaranja koksare 1978. godine, kako su stanovnici trpjeli ekološko onečišćenje i zagađenje.
– Zahvaljujući Vladi RH-a, predsjedniku dr. Franju Tuđmanu 1994. godine je donesena odluka o uklanjanju postrojenja tadašnje Koksare i to je trajalo sve do 2019. godine, kad je konačno likvidirana tvrtke Koksar te su srušeni svi objekti. Utrošeno je preko 360 milijuna kuna u sanaciju terena i dijela podmorja te su se time stekli uvjeti da zemljište pripadne u vlasništvo RH. Budući da se likvidacija otegla veliki niz godina mi smo odlučili u dogovoru s Industrijskom zonom otkupiti upravnu zgradu tadašnje Koksare i teren oko nje za šest milijuna kuna. S tim sredstvima je završena likvidacija Koksare i ona je na neki način prestala postojati, a zemljište je pripalo Republici Hrvatskoj. Kako smo mi u Bakru proaktivni, nismo htjeli čekati već smo krenuli pripremati projekte, i upravo s našim zahtjevom, a zahvaljujući premijeru Andreju Plenkoviću i Vladi RH, u prosincu je donesena odluka da se se zemljište platoa Koksare predaje u vlasništvu Grada Bakra, naglasio je gradonačelnik Klarić.
Bakarski gradonačelnik je podsjetio da se paralelno gradi kanalizacija u Bakru vrijedna 60 milijuna kuna, a poveznica platoa i kanalizacije je uređaj za pročišćavanje koji se već gradi na platou. Bakar će zahvaljujući kanalizaciji i pročistaču tako dobiti jedan ispust dug 360 metara koji će zamijeniti 36 ispusta u more, od kojih neki postoje još iz rimskog doba.
Ministar Bačić čestitao je gradonačelniku Klariću i suradnicima na brojnim projektima konstatiravši da Bakar može biti primjer brojnim jedinicama lokalne samouprave. Potpredsjednik Vlade je čestitao gradonačelniku Klariću i jer je gradski proračun podignuo s 15 milijuna kuna na 15 milijuna eura. Treći kompliment odnosi se na Industrijsku zonu Bakar i impresivna ulaganja na gradskom području u visini od 2,6 milijardi kuna. Ministar Bačić je istaknuo da je potpisivanje ugovora o darovanju zemljišta nastavak brige hrvatske vlade za Bakar koji je nekad živio pod bremenom crne industrije koja je u značajnoj mjeri umanjivala kvalitetu života Bakra.
– Ugodna mi je dužnost da u ime Vlade mogu potpisati ugovor kojim se imovina upisana na Republiku Hrvatsku sada upisuje
temeljem ugovora na Grad Bakar, a on će sigurno znati upravljati tim svojim praktično središnjim dijelom Bakarskog zaljeva što je iznimno važno za njegovo daljnje očuvanje, zaključio je ministar Branko Bačić.
Grad Bakar se obvezao da će plato namijenjen poduzetničkoj zoni privesti namjeni u roku od pet godina, što podrazumijeva opremanje poduzetničke zone energetskom, komunalnom infrastrukturom, prometnom i komunikacijskom infrastrukturom. Kad iz Bakra ili s Jadranske magistrale bacite pogled na plato koksare, možda i niste impresionirani površinom, no kad se spustite do platoa postaje svjesni veličine prostora na koji bi stalo devet nogometnih igrališta.
Gradonačelnik Klarić osvrnuo se na i prostor južnije od platoa kojim gospodari INA.
– U pregovorima smo s INA-om, da se postojeće privezište preuredi i napravi bočni vez, kako bi se brodovi koji danas pri vezanju zauzimaju “pola” zaljeva mogli vezati uz obalu, dodao je gradonačelnik Bakra.