Četiri mjeseca Centar Izvor i Centar za kulturu provodili su istraživanje u naselju na adresi Vinodolska 22
CRIKVENICA Na stručnom skupu “Vinodolska 22 – iz perspektive korisnika socijalnih usluga Centra Izvor Selce” Centar za pružanje usluga u zajednici Izvor Selce i Centar za kulturu Dr. Ivan Kostrenčić predstavili su rezultate četveromjesečnog istraživanja koje je imalo tri cilja. Istraživanjem se željelo dobiti uvid u iskustva korisnika socijalnih usluga Centra Izvor Selce s područja Vinodolske 22, uvid u stupanj integracije etničke zajednice Aškalija u lokalnu zajednicu te procijeniti učinkovitost socijalnih usluga. Tijekom četiri mjeseca tim Izvora provodio je istraživanje u obiteljima čija su djeca bila ili još jesu korisnici socijalne usluge poludnevnog boravka Centra Izvor. U projektu su sudjelovali roditelji, predstavnici osnovnih škola i vrtića, zdravstveni radnici i predstavnici lokalne zajednice.
Ravnatelj Centra Izvor Nikica Sečen u uvodu je poručio da je vrlo komplicirano biti manjinska skupina. Komplicirano je ako tri dana boravite u području u kojem ne govore vaš jezik, a zamislite ljude koji su ovdje morali doći živjeti i raditi kako bi pronašli bolji standard i kvalitetniji život. U drugoj polovici sedamdesetih nastalo je naselje u kojoj žive zajednice Aškalija i Roma. Od tada se različito tumači njihove živote i različito ih se prihvaća. Centar Izvor ih je prihvatio bez predrasuda, kao sjajne korisnike naših usluga i vrlo smo sretni što možemo pomoći našim sugrađanima, poručio je ravnatelj Sečen koji je primijetio da mnoge ne zanima kako ti ljudi žive. Narcisoidnost je trend u svijetu, ljudima je često najbitnije kako oni žive, a kako drugi žive ih ne zanima.
Gradonačelnica Crikvenice Ivona Matošić Gašparović se javila video vezom s poslovnog puta u Šibeniku izrazivši zadovoljstvo što je jedna institucija prvi put provela ovakvo istraživanje. Crikvenica je primjer integracije i suradnje i ne bi rekla suživota već života u prekrasnom zajedništvu. U našem gradu živi vrlo integrirana zajednica, koja je prisutna u našim školama, vrtiću, gradskim ustanovama, a posebno komunalnom poduzeću u kojem mnogi rade, poručila je gradonačelnica naglašavajući da velike zasluge za kvalitetnu integraciju pripadaju Centru Izvor.
Gradonačelnica Crikvenice je podsjetila da Grad korisnicima usluga Izvora pomaže pri zapošljavanju plaćajući doprinose te sufinancira smještaj prvih šest mjeseci nakon osamostaljenja.
Ravnateljica OŠ Vladimira Nazora Daliborka Todorović, koju pohađa većina djece iz naselja na adresi Vinodolska 22, istaknula je da je malo učenika koji nisu uspješno završili osnovnu školu, a u tom uspjehu ključnu ulogu su imali roditelji, pedagoginja Draženka Mažar (danas u mirovini) i Centar Izvor.
Stanovnik Vinodolske 22: u 50 godina nisam svjedočio niti jednom slučaju diskriminacije u Crikvenici
Voditeljica Odjela za poludnevni boravak, savjetovanje i pomoć u kući Izvora Ivana Azinović Vukelić predstavila je Katju Borovac i Luku Mijića koji su četiri mjeseca provodili istraživanje te u dvorani Zora predstavili istraživanje ponudivši više informacijama o Aškalijama koji čine većinu u naselju na adresi Vinodolska 22. Vrlo je zanimljivo svjedočenje jednog od stanovnika s Vinodolske 22 koji je istaknuo da u 50 godina nije svjedočio niti jednom slučaju diskriminacije u Crikvenici. Predstavljanje projekta praćeno je nastupima korisnika usluga Centra Izvor. Projekt je objektivom kamere bilježila Petra Longin, čija je izložba fotografija otvorena u Gradskoj galeriji Crikvenica.