Cilj projekta je učiniti Mediteran pametnijim i zelenijim te poboljšati upravljanje na Mediteranu
CRIKVENICA U gradskoj upravi Crikvenice održan je prvi sastanak Lokalnog projektnog odbora u sklopu projekta ReMED. Projekt ReMED provodi se u sklopu programa Interreg Euro-MED 2021. – 2027. i za cilj ima učiniti Mediteran pametnijim i zelenijim te poboljšati upravljanje u regiji. U sklopu projekta će se kroz suradnju mediteranskih gradova i institucija osmisliti akcijski planovi i mjere za ublažavanje klimatskih promjena prilagođeni potrebama gradova koji sudjeluju u projektu. Ukupna vrijednost projekta ReMED iznosi 2,4 milijuna eura, od kojih Gradu Crikvenici pripada 163 tisuće eura. Sufinanciranje iz programa Euro-MED iznosi 80 posto.
Jačanje otpornosti mediteranskih gradova na klimatske promjene, poticanje prilagodbe klimatskim promjenama i prevencija rizika od elementarnih nepogoda od neizmjerne su važnosti, oko čega su se svi dionici jednoglasno složili. Potrebno je definirati adekvatne mjere prilagodbe klimatskim promjenama, utvrditi trendove, pravila ponašanja, te uskladiti prostorne planove i utvrditi rizike.
Gostima je na sastanku prezentiran rad crikveničke meteorološke postaje koja je kontinuirano u funkciji 133 godine.
Vodeći partner na projektu je Sveučilište u Malti, a uz Grad Crikvenicu u projektu sudjeluju Ministarstvo otoka Gozo (Malta), Grad Genova i Međunarodna organizacija za održivi urbanizam iiSBE iz Italije, Grad Malaga i Zaklada CIEDES iz Španjolske te Nacionalni opservatorij u Ateni (NOA) iz Grčke. Predstavnici Crikvenice sljedeći će tjedan sudjelovati na koordinacijskom sastanku s ostalim partnerima u Malagi.