Na više lokacija u gradu bakarski osnovnoškolci postavili su drvene kućice u kojima će knjige biti dostupne čitateljima 24 sata dnevno
BAKAR Bakarski osnovnoškolci pokrenuli su hvalevrijednu inicijativu koja ima za cilj učiniti literaturu dostupnu što većem broju građana. Na više lokacija u gradu postavili su drvene kućice u veselim bojama koje će imati funkciju mini knjižnica u kojima će knjige biti dostupne čitateljima 24 sata dnevno.
Uz podršku svojih učiteljica Ksenije Litović i Alme Hess te v.d.ravnateljice Nadije Vidas učenici trećeg i četvrtog razreda OŠ Bakar tijekom prvog polugodišta aktivno su provodili aktivnosti u sklopu projekta “Slova ispod krova”. S nestrpljenjem su dočekali nove drvene kućice koje su prije postavljanja maštovito obojali i uredili. Izradom i postavljanjem drvenih kućica učenici su željeli potaknuti sugrađane da postanu aktivni čitači i da se u slobodno vrijeme, na klupi, u parku ili na dječjem igralištu druže uz dobro štivo. Svatko može posuditi knjigu kao i obogatiti drvenu kućicu nekom svojom knjigom. Učenici su prikupljali raznovrsnu knjižnu građu za djecu i odrasle. Prigodnim letcima, plakatima i brošurama pozvali su sugrađane na suradnju. Poručili su im da višak knjiga ne bacaju. Ako su knjige pročitali i ne znaju kamo s njima donacija za drvene kućice bila bi odlično rješenje jer je lijepo da netko ponovno uzme u ruke stare, zaboravljene knjige, skine prašinu s njih i pametno ih iskoristi listajući njihove stranice.
Tijekom prikupljanja knjiga učenici su ostvarili kvalitetnu suradnju s Gradskom knjižnicom Bakar, ali i s brojnim udrugama, društvima i pojedincima koji su donirali knjige. Kućice su sada pune slikovnica, bajki, igrokaza, romana, zbirki pjesama, stripova. Sve su knjige uredno posložene i spremne su za prve posudbe i prve čitače.
Ni hladna bakarska bura nije spriječila sugrađane da podrže svečano otvorenje kućica i hvalevrijedan projekt vrijednih učenika. Oni su simboličnim činom, polaganjem svečane zakletve obećali da će drvene kućice čuvati, brinuti se o njima i redovito ih obilaziti i da će biti vrijedni čuvari knjigokućica. Obvezali su se da će svojim primjerom poticati druge na čitanje.
OŠ Bakar i Bakar ovim projektom upisali su se i na interaktivnu kartu Malih slobodnih knjižnice Hrvatske koja je u trećoj godini postojanja. Na karti je do sada uvedeno 291 zapis, što znači da se na području Hrvatske nalazi 291 mjesto gdje se knjige mogu posuditi slobodno, bez naknade i ograničenja, prema jasnim pravilima.
Projekt je realiziran zahvaljujući podršci Ine, Grada Bakra i Turističke zajednice Grada Bakra. Projekt je svojim fotografijama “zapisao” Miljenko Šegulja.