Posebnim tehnikama radilo se na tome da djevojke prepoznaju svoj potencijal, prepoznaju i mijenjaju svoja negativna uvjerenja, da zavole sebe i da rade na svom osobnom razvoju
BAKAR Djevojke s područja Grada Bakra razvijale su samosvijest te učile o tehnikama za rad na sebi u sklopu projekta “Snažna ja” kojeg je u prvoj polovici godine provodio Grad Bakar, a financirala Zaklada “Hrvatska za djecu”.
Naime, Grad Bakar je u svibnju 2022. godine podnio prijavu projekta na javni poziv za podnošenje prijava pravnih osoba za (su)financiranje programa i projekata koji je provela Zaklada “Hrvatska za djecu”. Za spomenuti projekt zaklada je odobrila Gradu Bakru 100-postotno financiranje u vrijednosti od 6.500 eura.
Cilj projekta je informirati, osvijestiti, educirati i “ojačati” mlade djevojke – posebice srednjoškolke i studentice, u razdoblju od 16. do 29. godine života, o važnosti razvijanja svijesti o sebi, svojim vrijednostima, o svojoj slobodi, svojim potencijalima, mogućnosti biranja prijatelja i partnera, mogućnosti iskazivanja mišljenja i vlastitog stava, u najvažnijem razdoblju njihovog života, naglašavaju u Gradu Bakru.
Javni poziv za sudjelovanje na projektu proveden je tijekom veljače i ožujka te se na isti odazvalo osam mladih djevojaka koje su aktivno sudjelovale u radionicama i svim aktivnostima projekta “Snažna ja”. Sudionice projekta, vođene stručnim voditeljicama sudjelovale su na tri interaktivne radionice tijekom kojih se radilo na razvijanju samosvijesti kod mladih žena, podučavanju komunikaciji, razgovoru s partnerom, važnosti iznošenja svojeg stava, ali i načina kako to učiniti, a da druga strana doista čuje što su htjele reći.
Radionice ispred MM Consultinga vodile su dr. sc. Morena Mičetić, certificirana Academic Life Coach trenerica (Coach Training EDU, USA), mentorica i motivatorica, doktorica znanosti te Ira Kocijančić, NLP Practitioner i Theta Healing Practitioner. Posebnim tehnikama koje su danas dostupne na tržištu radilo se na tome da mlade djevojke prepoznaju svoj potencijal, prepoznaju i mijenjaju svoja negativna uvjerenja, da zavole sebe i da rade na svom osobnom razvoju. Sve to u cilju razvijanja nove, sigurnije generacije koja će svjesno rasti i odabirati svoj vlastiti put prema sreći.
Tijekom prve radionice, održane 29. travnja, sudionice su razvijale samosvijest kroz teme: kako vidim sebe, koga vidim kad se pogledam u ogledalo, što mi govori moja unutarnja kritičarka, što to znači „voljeti sebe“ te što želim u životu. Interakcijom i rješavanjem radnih listića, tijekom druge radionice, održane 20. svibnja, sudionice su učile o važnosti izrečene riječi ne, kako kroz zdrav odnos sa sobom donositi zdrave odluke i graditi zdrave partnerske odnose. Treća radionica održana je 17. lipnja, a ista je sudionicama na vrlo zanimljiv način kroz igru i interakciju ponudila rješenje kako kvalitetno razraditi planove za budućnost i kako raditi na realizaciji istih.
Projektom „Snažna ja“ kroz tri interaktivne radionice, snimanjem edukativno-informativnog filma te izdavanjem brošure senzibilizira se javnost, a naročito mlade djevojke te njihove obitelji o izazovima današnjice – površnim odnosima i krivim vrijednostima u partnerskim i prijateljskim odnosima, koje mogu rezultirati nasiljem i emocionalnim zlostavljanjem.
Kao rezultat projekta izrađena je brošura – podsjetnik sudionicama projekta te svim mladim djevojkama iz Grada Bakra i okolice koje isti mogu koristiti za rad na sebi. Snimljen je i kratki informativno-edukativni film u kojem su većinom sudjelovale sudionice projekta prenoseći ohrabrujuće poruke mladim ženama. Sav materijal koji je nastao tijekom projekta dostupan je na službenim mrežnim stranicama Grada Bakra, Gradske knjižnice Bakar i Turističke zajednice Grada Bakra kako bi koristio brojnim mladim djevojkama u Gradu Bakru i okolici, a poslan je i na e-mail adrese srednjih škola.