Na sastanku u Novom tražilo se rješenje za preseljenje problematičnih obitelji. Gradonačelnik Piškulić je objasnio da se napada građane i turiste na ulici, krade, provaljuje u aute, poteže nož u školi, otima torbice. Strah me da se ne dogodi zlo, upozorio je gradonačelnik. Realno rješenje je pronalazak privremenog smještaja, a u roku od dvije godine za obitelji bi se našlo trajno rješenje
NOVI VINODOLSKI U gradskoj upravi u Novom Vinodolskom održao se sastanak na kojem se trebalo pronaći rješenje za preseljenje problematičnih romskih obitelji s Krase. Na sastanku su razgovarali predstavnici Grada Novog Vinodolskog, predstavnici Roma iz Primorsko-goranske županije i države, saborski zastupnik za romsku manjinu Veljko Kajtazi, predstavnici centra za socijalnu skrb, pučka pravobraniteljica, pravobraniteljica za djecu, predstavnica središnjeg državnog ureda za obnovu i stambeno zbrinjavanje.
Gradonačelnik Novog Velimir Piškulić je objasnio da se u Novom svakodnevno napada građane i turiste na ulici, posebno starije ljude. Krade se, provaljuje u aute, poteže nož u školi, otima torbice. Ulazi ih troje-četvero u trgovine i jedu pekarske proizvode. Posljednji u nizu incidenata dogodio se u Lidlu prije nekoliko dana. Isključili su sigurnosni osigurač i Lidl je ostao bez struje dva sata. Zaključak je da problematične obitelji treba maknuti s Krase koja je novi ulaz u grad i mjesto gdje se podiže sportski centar. Grad će financijski sudjelovati u zbrinjavanju tri od šest obitelji, rekao je gradonačelnik Piškulić dodajući da su romske obitelji izrazile želju da se razdvoje. Strah me da se ne dogodi zlo, boji se Piškulić i nudi primjer Crikvenice gdje nema nikakvih problema, gdje Romi rade, gdje se djeca školuju…
Darko Logožar iz Centra za socijalnu skrb je istaknuo da romske obitelji dobivaju i više no što je zakonom predviđeno. Sve što postoji u sustavu socijalne skrbi je ljudima na raspolaganju, objasnio je Logožar dodajući da se problemi gomilaju zbog sporog sustava koji ne rješava probleme i svoju tvrdnju ilustrira činjenicom da je za kazneno djelo iz 2009. godine koje je počinio netko s Krase tek nedavno sazvana prva rasprava.
Zamjenik gradonačelnika Tomislav Cvitković je istaknuo da je problematična obitelj izverzirana kod počinjenja nedjela. Znaju dokle mogu ići. Brane se time da su maloljetni, kradu do iznosa za koji se ne mogu goniti.
Saborski zastupnik Veljko Kajtazi je poručio da ne bi došlo do ovakvih problema da se vodilo računa o problemima romske obitelji, da ih se socijaliziralo prije 20 godina te da je zakazao sustav.
Predstavnik Roma u Primorsko-goranskoj županiji Sadik Krasnić je apelirao da se obitelji makne iz zajedničkog “čopora” što hitnije jer očito postoje ljudi koji žele normalno živjeti i ne žele da ih se sve označava problematičnima. Što čekamo? Jedna obitelj da radi toliko problema, a da im ništa ne možemo? Nemoguće, smatra Krasnići koji je dodao da je gradska vlast u Novom pomagala kad god se pitalo za pomoć.
Na kraju sastanka je dogovoreno da se sljedeći sastanak, s istim sudionicima, održi u rujnu u Zagrebu. Realno rješenje je pronalazak privremenog smještaja za obitelji, a u roku od dvije godine našlo bi se trajno rješenje. Nakon sastanka u gradskoj vijećnici, krenulo se na Krasu, u posjet romskim obiteljima.
Jedan od stanara na Krasi, Ramo, koji se nedavno zaposlio u novljanskom komunalnom društvu kaže da želi raditi, a želi se i maknuti s Krase. Kad bi se izvukao odavdje, ja bi doveo u red svoju obitelj, rekao je Ramo delegaciji kojia je stigla na Krasu.
Jedna od majki u romskom objektu na Krasi je rekla da se ne smiju svi trpati u isti koš jer jamči da su njena djeca išla u školu, da ne kradu i ne rade nikakve probleme.