Na početku vatrogasne sezone dobro je čuti na što upozoravaju profesionalci kojima je posao spašavanje života i imovine
SENJ Kažu senjski vatrogasci da je svaka protupožarna sezona izazov. Ističu pritom kako im je požarna sezona cijelu godinu jer su u svakom momentu spremni na intervenciju. Njihove statistike pokazuju kako najveći broj intervencija imaju u ožujku, travnju i svibnju i to na otvorenom prostoru, a uglavnom su vezani za neoprezno paljenje korova. Zapovjednik JVP Grada Senja i zamjenik vatrogasnog zapovjednika Ličko-senjske županije Zvonimir Lončarić rekao je kako su od početka godine imali 61 intervenciju te kako je primjetno je da je puno manje požara na dimnjacima koji su u proteklih 13 godina, koliko djeluje Javna vatrogasna postrojba Senj, zauzimali visoki postotak u ukupnom broju požara.
“Taj je pad vezan i za klimatske promjene i za manje bure, a volio bih vjerovati da je to i posljedica boljeg održavanja dimovodnih kanala. Gašenje dimnjaka je zahtjevna i opasna intervencija, osobito u starogradskoj jezgri gdje su u potkrovljima drvene grede koje su vrlo često postavljene uz sam dimnjak, zgrade su međusobno vezane, a pristup do njih jako je problematičan radi uskih ulica.“ kaže Lončarić i dodaje kako zahvaljuje svim građanima koji odgovorno održavaju dimovodne kanale na svojim objektima.
Ove godine senjski su vatrogasci imali dodatnog posla zbog epidemije.
“Obzirom da je upravo vatrogastvo kao jedna od najoperativnijih sastavnica civilne zaštite na području našeg grada, značajno je za istaknuti da su vatrogasci JVP Grada Senja, kao i pripadnici DVD-a Senj i DVD-a Sveti Juraj temeljem naloga Ravnateljstva civilne zaštite RH u razdoblju od 24. ožujka do 20. travnja bili angažirani na provođenju mjera za suzbijanje virusa COVID-19, odnosno pružali su ispomoć djelatnicima Policijske postaje Senj prilikom provođenja mjere ograničenog kretanja i kontrole samoizolacije kao i vatrogasci na području cijele Županije.“ kaže zapovjednik Lončarić.
Dugoročne vremenske prognoze najavljuju dugo i sušno ljeto što vatrogascima ne ide u prilog, no zapovjednik Lončarić ističe kako su spremni za zaštitu ljudi i imovine, unatoč tome što ove godine neće imati sezonskih vatrogasaca.
“Poznato je da smo u Ličko-senjskoj županiji požarno najugroženije područje, tim više što pokrivamo 658 kilometara kvadratnih senjskog područja. Sa sezonskim vatrogascima imamo veću operativnost, a po potrebi smo ih upućivali i na ispomoć u gašenju požara i na drugim područjima Hrvatske. Međutim, i bez pomoći sezonaca naša postrojba je u potpunosti spremna za intervencije“, ističe Lončarić dodajući da opreme imaju dovoljno.
Vatrogasci upozoravaju na tri klasične greške zbog kojih često znaju intervenirati.
“Žar od roštilja i opušci mogu izazvati požare velikih razmjera osobito uz naše klimatske uvjete i buru, koji može prouzročiti velike materijalne štete i ne daj Bože gubitke ljudskih života. Treba biti oprezan i u objektima jer ljeti klima uređaji pojačano rade, a pitanje je u kakvom su stanju kućne električne instalacije i preporuka je da ih pregleda ovlašteni stručnjak jer požar mogu uzrokovati i neispravne instalacije, kao i kvar na samom klima uređaju, a potrebno je ponoviti i upozorenje da se pri visokim temperaturama mala djeca ne ostavljaju u vozilima.“ upozorava zapovjednik Lončarić.