Nismo nazočili sjednici zbog nepridržavanja epidemioloških mjera za sprječavanje širenja koronavirusa, ističu u priopćenju Klub vijećnika SDP-a i vijećnik PGS-a
CRIKVENICA Klub vijećnika SDP-a (Mario Kružić, Davorka Vukelić i Predrag Antić) i vijećnik PGS-a Branko Kleković obratili su se priopćenjem nakon što nisu sudjelovali na sinoćnjoj sjednici gradskog vijeća Crikvenice.
“Još smo u srpnju predložili da Gradsko vijeće donese zaključak kojim će se omogućiti sazivanje i održavanje sjednica elektronskim putem u izvanrednim situacijama (npr. održavanje sjednica putem video konferencija), što su vladajući odbili. Sada je, nakon tri mjeseca, sazvana redovna sjednica na koju, zbog epidemiološke situacije, nisu pozvani direktori gradskih poduzeća, ravnatelji gradskih ustanova i škola, kao ni mediji. Iz tog je razloga upitan smisao aktualnog sata na kojem vijećnici nisu mogli postavljati pitanja te na njih dobiti odgovore, posebice ako se pitanja tiču područja djelovanja osoba koje nisu pozvane. Normalno održavanje sjednice uz poštivanje svih epidemioloških mjera moglo se održati u gradskoj dvorani uz online prijenos cijele sjednice i sudjelovanje video konferencijom onih osoba koji su zbog epidemioloških mjera spriječeni nazočiti samoj sjednici.
Obzirom da u prostoru nisu bili zadovoljeni osnovni uvjeti zaštite, Klub vijećnika SDP-a i vijećnik PGS-a nisu nazočili sjednici Gradskog vijeća Grada Crikvenice. Odgovornost je na svima nama držati se preporuka Nacionalnog stožera, upravo kako bi se spriječilo daljnje širenje korona virusa, posebice u trenutku kad i u našoj županiji raste broj oboljelih.
Želimo iskazati i naše neslaganje s II. Izmjenama i dopunama proračuna Grada Crikvenice za 2020.-2022. godinu budući da prijedlog nije realan i ne sagledava sve bitne čimbenike, kako financijske, tako i one gospodarske na području Grada Crikvenice.
Iako smo još prije nekoliko mjeseci apelirali na nužnost donošenja mjera pomoći lokalnim poduzetnicima i ugostiteljima, kojima je zbog pandemije otežano poslovanje, taj se prijedlog ponovno nije usvojio, što jasno ukazuje na to koliko je vladajućima stalo do kvalitete života njihovih sugrađana. Drugi gradovi shvatili su ozbiljnost situacije i pronašli mehanizme za dodatnu pomoć gospodarstvenicima. Grad Rijeka je uveo nove mjere koje uključuju oslobađanje plaćanja zakupa za javne površine za sve terase ugostiteljskih objekata u Rijeci te umanjenje iznosa zakupa gradskih poslovnih prostora u omjeru s padom prometa dok je Grad Bjelovar ukinuo porez na potrošnju.
I dok drugi gradovi donose nove mjere, gradske ustanove u našem gradu, konkretno Centar za pomoć u kući, donose izmjene i dopune Pravilnika o unutarnjem ustrojstvu i načinu rada, na koji je suglasnost izdao gradonačelnik Rukavina, a u kojemu je predviđeno novo radno mjesto administrativnog tajnika, čija će plaća biti gotovo jednaka kao i ravnateljici te ustanove. Ta činjenica ponajmanje čudi s obzirom da je u ukupnom proračunu rashodovna strana za istu ustanovu smanjena za osam tisuća kuna.
Zbog svega ranije navedenoga, kao i skidanja onih stavki koje su se mogle i trebale realizirati u ovoj godini (izgradnja stanova za socijalno ugrožene, kapitalno ulaganje u ribarske kućice i sl.), dok u proračunu ostaju stavke koje se zasigurno neće realizirati u ovoj godini (izgradnja reciklažnog dvorišta i sortirnice, uređenje Doma prosvjete u Selcu i sl.) ne podržavamo II. Izmjene i dopune proračuna Grada Crikvenice za 2020.-2022. godinu”, zaključuju u priopćenju.