Jednosatni film prikazuje osam tragičnih sudbina branitelja koji su podigli ruku na sebe, ispričanu iz perspektive njihovih obitelji i prijatelja
SENJ Projekciju filma Jakova Sedlara 3069 o samoubojstvima hrvatskih branitelja, građanima Senja u dvorani Pučkog otvorenog učilišta Milutina Cihlara Nehajeva upriličio je Festival domoljubnog filma Gordan Lederer. Brojka u naslovu filma ukazuje na broj branitelja koji su počinili suicid. Jednosatni film prikazuje osam tragičnih sudbina branitelja koji su podigli ruku na sebe, ispričanu iz perspektive njihovih obitelji i prijatelja.
Uz mnogobrojnu publiku, projekciji Sedlarovog filma, koju je organizirala Udruga branitelja Uskok Senj, prisustvovali su zamjenik župana Ličko – senjske županije Vice Nekić, gradonačelnik Senja Sanjin Rukavina, predsjednik gradskog vijeća Senja Željko Tomljanović, v. d. Pročelnik Jedinstvenog upravnog odjela Grada Senja Jure Tomljanović te predstavnici Udruge branitelja Uskok Senj.
Program je vodila učenica Josipa Butorac. U redateljevo ime posjetiteljima se uvodno obratila promotorica Festivala domoljubnog filma “Gordan Lederer” Zorica Gregurić koja je izrazila zadovoljstvo ponovnim dolaskom u Grad Senj, ali i time što vidi mlade ljude koji prate projekciju, a među njima i mladu voditeljicu, unuku hrvatskog branitelja, što je, kako je naglasila, potvrda kako će se priča o hrabrosti i žrtvi hrvatskih branitelja širiti i nastaviti prenositi generacijama koje dolaze.
“Film 3069 govori o brojci branitelja koji su počinili suicid kada je on krenuo, a sada je već 200 više samoubojstava i ta brojka neće stati. Na žalost, dok se ne uspostavi, institucionalizira braniteljstvo, herojstvo, u toj vertikali dokle institucije ne prestanu zapravo ubijati hrvatske heroje. Poruka filma bila bi apsolutno na tragu kako se hrvatski branitelji ne bi trebali ubijati. Tko god, mislim od branitelja, a ja sam branitelj, čujem djecu koja su se tek rodila, a ima i jedno dijete koje se ne sjeća, jer se još nije bilo rodilo kad mu je poginuo otac, dakle, kad čujete te izjave, kolika je ta bol i kad čujete poruke nekoliko branitelja koji su pokušali samoubojstvo, tada se zapravo prepoznaje ta slika kako je to bilo vrijedno i herojsko i da ni jedan heroj hrvatske obrane ne smije se ubiti”, rekao je prof. dr. sc. Josip Jurčević.
Na filmu je Jakov Sedlar radio više od dvije godine i razgovarao s više od 60 osoba, a želja svih koji su radili na filmu, kao i onih koji su pomogli da se film napravi, je da taj broj samoubojstava branitelja stane.