Po povratku s proslave HSS-a žandarmerijski vod otvorio je na Potoku bez povoda vatru na 33 mladih Gospićana
SENJ Težak zločin, u kojem je mučki ubijena hrvatska mladež iz Gospića, koji se dogodio u Ulici Potok u Senju 9. svibnja 1937. godine, obilježen je prigodnom komemoracijom. Od metaka velikosrpskog režima iz zasjede su stradala šestorica mladića i jedna djevojka: Katica Tonković, Tomo Nikšić, Nikola Bevandić, Marko Smolčić, Frane Jelača, Petar Frković, Jakov Milković. Ove godine navršava se 84 godine od tog tužnog i krvavog događaja kojem je, istaknule je prof. Blaženka Ljubović, teško naći ravnog u svjetskoj povijesti što se tiče okrutnosti i nečovječnosti.
– Toga dana u Senju se održavala proslava Dana utemeljenja Hrvatskog seljačkog pokreta braće Radića i Matije Gubca. Na proslavu u Senj došlo je mnoštvo svijeta iz grada i okolice, kao i brojna mladež iz Gospića. Tijekom dana na organiziranom narodnom veselju posvuda mladost, pjesma, oduševljenje, klicalo se miru, slobodi, Hrvatskoj. Uz pjevanje domoljubnih pjesama i govora narodnih poslanika, vladao je primjeren red, ali se osjećala nervoza jugoslavenskih žandarmerijskih organa vlasti. Posebice su Gospićane cijelog dana pratili organi tadašnje vlasti. Pripremljen i raspoređen žandarmerijski vod u Ulici Potok sačekao je Gospićane koji su s proslave iz Senja krenuli svojim kućama. Kada je kamion s 33 mladića i djevojaka došao u Ulicu Potok, žandari su počeli pucati. Nastala je panika, plač, jauk umirućih i ranjenih Gospićana. Suze, velika tuga ubrzo obuze cijeli grad Senj, opisuje krvavi zločin na komemoraciji ravnateljica Gradskog muzeja Senj Blaženka Ljubović dodajući kako za njega nitko nikad nije odgovarao.
– Nije slučajno da je mladež Gospića poubijana baš ovdje u Senju i da se žrtava sjećamo pod nazivom “senjske žrtve“. Senjani i Senj bili su poznati po svome domoljublju, iskazujući ga kroz svoju bogatu i burnu prošlost. Ljubav za domovinu, borba za pravdu i slobodu je časna tradicija Senja i Senjana koja je dokazana i u proteklom Domovinskom ratu, gdje su također Senjani podnijeli žrtve na žrtvenik domoljublja za Domovinu Hrvatsku, istaknula je prof. Ljubović i dodala kako je 1991. na inicijativu gradova Senja i Gospića i poticaj senjskog ogranka HDZ-a napokon skinut veo šutnje i rečena istina o krvavom događaju te je u Ulici Potok postavljena spomen ploča.
– Naša današnja komemoracija uz cvijeće i svijeće je naše sjećanje i trajna zahvalnost gospićkoj mladeži i svima onima koji su dali živote za slobodnu i neovisnu državu Hrvatsku. Danas se sjećamo tog događaja uz riječi: hvala im i vječna slava za život koji su položili na oltar domovine Hrvatske. Njihova žrtva nije bila uzaludna, njihova su nadanja ispunjena, jer imamo slobodnu domovinu Hrvatsku, zaključila je svoje izlaganje ravnateljica Ljubović.
Minutom šutnje odana je počast senjskim žrtvama. Vijenac je položila delegacija Grada Senja predvođena gradonačelnikom Juricom Tomljanovićem. Riječi molitve predvodio je prečasni mons. dr Richard Pavlić, župnik i kanonik senjski.