Kugle sadrže “pametne” mikroorganizme koji čiste morsko dno
SENJ Senjski osnovci čuvaju more, moto je pod kojim su učenici OŠ Silvija Strahimira Kranjčevića organizirali dvije ekološke akcije. Učenici petog razreda u suradnji i organizaciji Gradskog društva Crvenog križa Senj čistili su senjske plaže. Prikupili su 100 kilograma otpada.
– Radi se o akciji “Crveni križ u plavom okviru” koju smo organizirali u suradnji s osnovnom školom i u njoj sudjeluju učenici petih razreda, tridesetak učenika. U akciji sudjeluju i stalni volonteri Crvenog križa Senj. Okupili smo se u Parku senjskih književnika gdje su učenici dobili vreće za smeće, rukavice, a također sokove i vodu te krenuli čistiti priobalje, od plaže Banja, prema Đigi, Škveru, kroz kamp i do Prve drage. Čistili smo plaže od odbačenih boca, papirića, plastičnih vrećica, a nakon obavljenog posla djecu, profesore i naše volontere počastili smo obrokom zahvale u restoranu Uskok, pojasnio je ravnatelj senjskog Crvenog križa Ante Škrgatić dodajući kako su prije čišćenja senjskih plaža posjetili učenike u školi.
– Na satu razredne nastave održali smo predavanje na temu zaštite priobalja, odnosno okoliša. Pripremili smo prezentaciju u čemu nam je puno pomogla profesorica iz zemljopisa Martina. Vidjeli smo kako su djeca već prije upoznata sa zaštitom okoliša. Jako dobro su prihvatili prezentaciju i bili aktivni. Nakon predavanja, svoj djeci smo podijelili majice, dodao je Škrgatić.
U akciji su aktivno sudjelovali i volonteri, Ivan Nekić i Ivan Vlatković te volonterka i zaposlenica GD Crvenog križa Senj Ines Savatović. Poželjeli su veći odaziv volontera i pozvali ih da im se pridruže. U akciji su sudjelovali profesori Snježa Orlić i Darjan Bajrović.
– Učenici 5.a i 5.b razreda su u sklopu zaštite okoliša došli odraditi akciju čišćenja senjskih plaža, a nakon toga smo sa svim učenicima od četvrtog do osmog razreda na glavnoj rivi i uz rivu bacali u more EM kugle. EM kugle su biološki pročiščivaći mora i podmorja, zapravo glinene kugle s “pametnim” mikroorganizmima koji onda čiste morsko dno. One će se nakon dvadesetak dana razgraditi i početi čistiti mulj našeg podmorja, istaknula je prof. Snježa Orlić dodajući da je izrađeno 1.700 kugli.
Učenici ponosni i sretni što su napravili važan korak u očuvanju podmorja. Lena Miškulin Iz 5.a razreda pojasnila je proces izrade kugli, koji je započeo u prosincu prošle godine.
– EM kugle rade se od cigle koju najprije razbijemo i stavimo u vreće. Prolijemo po njima mikroorganizme, alge iz mora. To sve zajedno odstoji nekoliko dana i zatim od toga radimo kugle manje veličine i valjamo jednu vrstu piljevine, objasnila je Lena.