Svake godine druženje s glagoljicom gradi se oko određene teme, a ovogodišnja je bila Glagoljski šušur koja spaja tradiciju glagoljice s tradicijama maškaranja u našim krajevima
SENJ Osnovna škola Silvija Strahimira Kranjčevića zanimljivim je programom obilježila 25. Dane glagoljice održanom u POU Milutina Cihlara Nehajeva Senj. Sve je započelo informacijama o vrijednom pismu na kojem učenici uče pisati i čitati već 25 godina i na taj način slave glagoljicu.
Povod je bila 750. obljetnica pisma pape Inocenta IV. senjskom biskupu Filipu koji dozvoljava uporabu glagoljice svugdje unutar njegove biskupije. To je bio jedinstveni slučaj u katoličkom svijetu da se u katoličkoj crkvi umjesto službenog latinskog jezika u bogoslužju mogao upotrebljavati narodni jezik i pismo. To je dozvoljeno i ostalim katedralama tek sedam stoljeća poslije. Glagoljica i narodni jezik u bogoslužju postaju tako odraz i nositelj slobodarskog duha našeg grada.
Kao uvod u sedme dane glagoljice novinarska grupa donijela je Deklaraciju mladih glagoljaša u kojoj, između ostaloga, navode:
“Glagoljica je staro pismo nastalo u 9. stoljeću koja nama glagoljašima služi za ponosno čuvanje prošlosti, radosno življenje sadašnjosti i nadogradnju budućnosti. Glagoljica je izraz znatiželje, otvorenosti, komunikacije i razmišljanja svakog pojedinca koji se njome bavi. Ona je neizostavan dio intelektualnog i kulturnog života nas glagoljaša i naše senjske i hrvatske povijesti“.
Prikazan je film u kojem su učitelji, bivši i sadašnji, te učenici, ovogodišnji sudionici, govorili o svojim sjećanjima i dojmovima na Dane glagoljice. Surađivalo se sa Staroslavenskim institutom, Društvom prijatelja glagoljice, Senjskim muzejskim društvom, akademicima i zanimljivim predavačima. Svake godine druženje s glagoljicom gradilo se oko određene teme, a ovogodišnja je bila Glagoljski šušur koja spaja tradiciju pisanja glagoljicom s tradicijama maškaranja u našim krajevima. Sva događanja i uspomene s glagoljaških školskih susreta smješteni su u Škrabici od glagoljašov, biltenu manifestacije i čuvarici uspomena senjskih glagoljaša.
Osvrt je dala i ravnateljica senjske osnovne škole Rosanda Bilović, koja je u glagoljanju od njenih početaka.
– Cijeli moj radni vijek u ovoj školi je glagoljaška škola i to je ono što mene kao ravnateljicu ispunjava izuzetnim zadovoljstvom i zahvalnošću prema svim kolegama koji već 25 godina rade glagoljicu u našoj školi. Sjećam se glagoljaških početaka u ovoj školi, tog elana, volje i želje svih mojih kolega da tako nešto organiziraju i započnu u školi. Tada smo razmišljali da kao senjska osnovna škola zapravo potvrđujemo svoj senjski identitet, svoj hrvatski identitet upravo kroz organizaciju ovakvih glagoljaških dana. Nakon 25 godina mogu reći da smo potvrdili senjski i hrvatski identitet, ali da smo razvili i identitet naše škole kao glagoljaške škole i to je ono na što sam ja ovoga trena najviše ponosna, rekla je ravnateljica Bilović.
Prikazan je atraktivan igrokaz, a zatim su učenici predstavili svoje radove likovnjaci, literarci, glagomatici, kaligrafi, povjesničari, sportaši (koji su odigrali četiri utakmice iz kojih je kao pobjednik izašao 8.a razred), kreativci i šušurčići. Sve je završilo modnom revijom u senjskom domu kulture.