Kroz različite radionice prilagođene djeci nastojalo se popularizirati znanost i učiniti je zanimljivom
SENJ U obrazovnom događanju Istraživači Velebita – klima, georaznolikost, bioraznolikost i sport, održanom u OŠ Silvija Strahimira Kranjčevića Senj, sudjelovao je i NP Sjeverni Velebit.
– Kroz različite radionice prilagođene djeci nastojali smo popularizirati znanost i učiniti ju zanimljivom. Uz radionicu “Vjetar u boci – kako nastaje bura?”, u kojoj smo pokušali objasniti fenomen nastanka bure, istraživali smo i biološku raznolikost Sjevernog Velebita – djeca su pogađala tragove životinja, istraživala kutije iznenađenja, proučavala potkornjake i druge kukce i njihov utjecaj na šumu Sjevernog Velebita, pojasnila je ravnateljica NP Sjeverni Velebit Irena Glavičić Sertić.
Park prirode Velebit održao je radionice o šišmišima, uz igru za demonstraciju eholokacije, o životu stabla i o izdizanju Velebita. Hrvatski prirodoslovni muzej predstavio se popularno-stručnim mozaičnim programom MOZAiK u kojem su djeca doznala zanimljivosti o prirodoslovnom muzeju, o geologiji, a ponajviše o mineralima i fosilima. Program se odvijao uz stručne aktivnosti i zabavne geološke igre.
Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Speleološko društvo Velebit pokusima i modelima djecu su upoznali s osnovnim pojmovima i konceptima vezanim uz klimatske promjene i njihov utjecaj na krški reljef.
Za kraj obrazovnog događanja, sudionici su se na radionici Hrvatskog športskog muzeja upoznali s počecima tjelesne kulture u školama i zabavili aktivnostima protkanim davno zaboravljenim igrama koje ih “vraćaju u prošlost”.
Koordinator znanstveno-edukativnog događanja bio je dr. Dalibor Paar s PMF-a.