Već 22 godine OŠ Silvija Strahimira Kranjčevića obilježava Dane glagoljice
SENJ Dvadeset i dvije godine OŠ Silvija Strahimira Kranjčevića u Senju obilježava Dane glagoljice, a učenici, učitelji, nastavnici i profesori sudjelovali su ove godine u projektnom danu: “U ritmu glagoljice. Uhvati Ritam!“ Održano je niz radionica u kojima su učenici svih razreda, svatko prema svojim mogućnostima, učili glagoljicu, stvarali nove radove i družili se. Tako su pisali glagoljička slova, obrađivali pjesmu “Jutarnje vijesti” senjskog pjesnika Miroslava Kovačevića koju je uglazbio senjski kompozitor Fran Šojat, oslikavali staklene boce napunjene vodom koje su im služile kao instrumenti na kojima su svirali, izrađivali plakat o sedam uskočkih portuna koje su istražili na ulicama Senja, obradili i pjevali pjesmu Senjkinje divojke. Učenici viših razreda senjske osnovne škole prezentirali su glagoljski slovored, pisali brojevne vrijednosti glagoljicom, izvodili vježbe, sudjelovali u kvizu, “hvatali” ritam senjskog govora u stihovima Krešimira Stanišića.
Održali su i Povijesnu radionicu: društvene, ekonomske i političke promjene u doba Vjenceslava Novaka i njegovih književnih junaka, glazbenu radionicu o glazbenom životu i djelovanju V. Novaka te književnu radionicu o književnom radu V. Novaka, a osmi razredi su se iskazali u likovnoj radionici. S učenicima
matične škole u Senju, u glagoljaškim radionicama sudjelovali su su i učenici područnih škola iz Krasna, Svetog Jurja i Vratnika.
Program je nastavljen u dvorani Pučkog otvorenog učilišta Milutina Cihlara Nehajeva u Senju gdje je održano predstavljanje knjižice “Senjske književne šetnje – Vjenceslav Novak” kojoj je cilj na zanimljiv i kreativan način prošetati čitatelja kroz život i djelo poznatog i čitanog književnika.
Radovi sadržani u biltenu nastali su pod vodstvom prof. Ane Nekić, glavne urednice izdanja. Učenici su čitajući, recitirajući, glumeći i svirajući podsjetili publiku na veličinu i važnost lika i djela velikog senjskog i hrvatskog književnika, a program predstavljanja osmislile su i ostvarile prof. Ana Lukin i prof. Tamara Farkaš.