Uz nezaobilazne nošnje i mlaću prazne slame, djeca su uživala u novoj atrakciji, jahanju magaraca
SELCE Najveća selačka manifestacija (Sr)etno Selce održala se 11. put. Prvi put u terminu izvan glavne sezone. U petak vrijeme nije bilo naklonjeno Selčanima i organizatorima, no subota se osmjehnula i ponudila tradiciju Selca turistima i štovateljima narodnih običaja.
Selčani su predstavili narodne običaje, podsjetili kako se prala roba na perilu, kako se šivalo na šivaćoj mašini, kako se plela ribarska mreža… Povratak Selca u prošlost nije mogao proći bez mimohoda u nošnjama kojem su se pridružili i Bribirci, selačkog kola i nezaobilazne mlaće slame. Generacije Selčana fotografirale su se na paladi u nošnjama. Selačku subotu upotpunili su sajam tradicijskih i eko proizvoda, izložba starih predmeta i rukotvorina, radionice za djecu i umjetnike. Na placi je zamirisala riba, zasvirala je uvijek atraktivna Limena glazba Selce. Glazbeni program nudio se na tri lokacije, u centru, na polači i kod štirne. Na etno manifestaciji nastupila je klapa Kampanel.
Selačka nošnja privlačila je poglede i povlačila pitanja. A priča o selačkoj nošnji je zaista bezbroj. Jeste li znali da je selačka nošnja gotovo potpuno nestala? Krila se poneka ženska nošnja na dnu starih škrinja i činilo se da više nikome ne treba. No, Selčanke su odlučile sačuvati i obnoviti svoju nošnju. Danas je u Selcu sigurno 200 nošnji.
Znate li zašto je muška selačka nošnja gotovo nestala? Zašto je bila ugroženija od ženske narodne nošnje? Selčani su nam objasnili zašto. Žene su ostajale kući, a muškarci su morali trbuhom za kruhom u svijet. Moralo se prehraniti brojne obitelji. Odlazilo se i do Amerike. I kad su muškarci otišli u svijet, naravno da su kući dolazili u finim odijelima kako bi pokazali da su uspjeli, da su gospoda. A gospoda, naravno, ne nose nošnju. No, u međuvremenu se shvatilo što znači tradicija pa se obnovila muška selačka nošnja. Zanimljivo, zelena boja je zastupljena u muškoj selačkoj nošnji, što nije prečest slučaj u Primorju i Hrvatskoj.
Ovogodišnje (Sr)etno Selce još se jednim zgodnim sadržajem vratilo u prošlost. Nekada su magarci služili za rad, a danas za zabavu. U Selce su stigli magarci iz Farme magaraca Šmrika koja nudi sve atraktivnije sadržaje: proslave dječjih rođendana, organizirane obilaske, ture za turiste…. U Selcu su magarci oduševili djecu. Strpljivo su djeca čekala svoj red da bi na magarcima projahala centrom Selca.
Organizator manifestacije je TZ Grada Crikvenice. Suorganizatori su Jadran, vrtić Radost, KUD Neven Selce, ŠRK Oslić, Limena glazba Selce, Rukometni klub Selce, Udruga mladih Selce, MO Selce, Jedriličarski klub Selce, Boćarski klub Selce i Udruga umirovljenika Grada Crikvenice i Vinodolske općine – podružnica Selce. Pokrovitelji su Grad Crikvenica, Eko Murvica i ŽLU Crikvenica.