Tečaj ronjenja za studente medicine, u sklopu Ljetne škole medicine ronjenja, počeo je prvim zaronom na Oštru u Kraljevici
KRALJEVICA Tečaj ronjenja za studente medicine iz cijelog svijeta, u sklopu Ljetne škole medicine ronjenja, počeo je danas prvim zaronom na Oštru u Kraljevici. Nastavak je to ljetne škole, koju organizira Međunarodna udruga studenata medicine Hrvatska (CroMSIC), a u kojoj ove godine sudjeluju odlični studenti medicine Italije, Njemačke, Portugala, Nizozemske, Danske, Švedske, Rumunjske, Izraela i SAD-a. Novost je ove godine i trening vježbi spašavanja ronioca, što bi budućim liječnicima moglo pomoći i pri takvom spašavanju života.
Ljetna škola medicine ronjenja će studente naučiti kako roniti, ali će ih vodeći hrvatski stručnjaci podučavati i o podvodnoj i hiperbaričnoj medicini, sve više primjenjivoj u liječenju. Ta grana medicine ne liječi samo stanja izazvana boravkom na velikim dubinama, već je sve važnija u svijetu i u liječenju opeklina, smrzotina, Chronove bolesti, dijabetesa, ulceroznog kolitisa…
– Jako nas veseli da smo uspjeli u ovako specifičnoj situaciji u svijetu, zbog pandemije koronavirusa, opet organizirati našu Ljetnu školu medicine ronjenja. Ona je, naime, jako popularna među najboljim studentima medicine diljem svijeta, puno njih želi doći i učestvovati, a mi biramo najbolje. Time i našu zemlju stavljamo na mapu onih, koji itekako imaju što za pokazati, ali i naučiti i druge važnim znanjima, kaže voditeljica projekta u Međunarodnoj udruzi studenata medicine Hrvatska Laura Radoš.
Uz najbolje hrvatske i strane studente medicine stao je opet i JGL, koji ih već nekoliko godina podupire u širenju znanja s najboljim kolegama iz svijeta.
– JGL već niz godina pomaže studentskim organizacijama i razmjenama znanja. Veseli nas dati podršku onima kod kojih prepoznajemo poseban entuzijazam i želju da budu najbolji, da se okruže takvima i da, pritom, iskorače u svijet sa svojim uspjesima i znanjima. Sve je to dio Ljetne škole medicine ronjenja. Takvi nas studenti podsjećaju i na nas same, JGL izvozi proizvode za očuvanje zdravlja, a oni nas prate jer izvoze znanja o liječenju svojim kolegama po svijetu, ističe direktorica tržišnih operacija u JGL-u Alenka Jajac.
Uz JGL, projekt podupiru doc. dr. sc. Igor Barković, koji je kao nekadašnji predsjednik CroMSIC-a organizirao projekt, a danas u ime Centra za podvodnu i hiperbaričnu medicinu KBC-a Rijeka podučava studente. Potporu udruzi CroMSIC daju i KBC Rijeka, Medicinski fakultet u Rijeci, Studentski centar Rijeka i TZ Grada Rijeke.