Prezentiran je idejni koncept uređenja Gradske lođe u Senju
SENJ Prezentacija idejnog koncepta uređenja Gradske lođe u Senju održana je u dvorani POU Milutina Cihlara Nehajeva. Projekt od strane Grada Senja koordinira savjetnik-koordinator za kulturu i društvene djelatnosti Mislav Bilović. Idejni koncept prezentirali su dizajner Damir Gamulin i arhitekt Antun Sevšek u ime zajednice ponuditelja, Ured Vojnović – Split – Organizirano oblikovanje Zagreb. Prisutni iz gradskih ustanova mogli su postavljati pitanja i davati prijedloge vezano za projekt na samoj prezentaciji, a moći će to učiniti i pisanim putem.
– Ova prezentacija je pokušaj sažimanja svih vrijednih ulaznih podataka, prvenstveno na dosadašnjem procesu obnove ovog jako zanimljivog zdanja i svih vrijednih imputa od Gradskog muzeja Senj koji zapravo daje štof svemu tome. Ono što smo mi pokušali, jest u našem viđenju izvući apsolutni maksimum od tog prostora, s obzirom da smo svi svjesni da je on dosta malen kvadraturom, ali i maksimum s obzirom na sve dosta kompleksne zahtjeve korištenja. U velikom dijelu smo se povodili za time da prostor bude što je moguće više namjenskiji, da se lako može prilagoditi svim zahtjevima, a da opet ono što je vrijedno dobije svoje dostojanstveno mjesto u tom prostoru, kazao je arhitekt Antun Sevšek.
– Sama lođa ima svoj zatvoreni dio i javni, koji je isprepleten s tim, i on određuje način oblikovanja i tretmana ovog sadržaja. Sam sadržaj tema koji predlažemo se donekle razlikuje od idejnog raspisa s kojim smo baratali kao ulaznim podatkom, zato što kad smo suočili sadržaj sa stvarnim kvadraturama nije moguće dobiti jednaki prostor za privremenu izložbu i privremenu vijećnicu kao dva odvojena prostora naprosto zato jer nam onda nedostaje prostor za kvalitetne radionice. Stvari se onda pomiču po etažama. Za prizemnu etažu bilo je puno više sadržaja spominjanih među željama, ali nakon što se ona opremila sanitarijama, recepcijom… ostajemo na dva metra širine za sadržaje koji se tu spominju. Htjeli smo gradirati taj prostor prizemlja i municipalnog dijela sa svečanim uredima, do polagane gradacije sve uže i uže u temu glagoljice, tiska i svega onoga što je bilo jako poticajno u materijalima koje smo dobili, i arheološka zbirka na dnu, kazao je dizajner Damir Gamulin.
Ravnateljica Gradskog muzeja Senj prof. Blaženka Ljubović zadovoljna je što se idejnim konceptom pomirilo staro i novo i što lođa neće postati žrtva tehnologije.
– Najviše sam za to da se osjeti taj muzej, da se dotakne tu povijest, tu građevinu, da shvatiš to vrijeme, ta stoljeća koja su prošla. Kad smo lođu uređivali uz pomoć arhitekata i građevinara, vidjeli smo tu slojevitost, njezinu povijest koja se listala kao knjiga, a dokaz za to su i neki sačuvani elementi koje imamo dolje u podrumu. Svakako je to zanimljivo i dat će draž lođi, odnosno spomeniku kulture. Lođu kroz povijest nisu svi mazili, već su je htjeli iskoristiti za sebe. Ni mi, a ni struka nismo znali da je ona takav spomenik kulture jer smo mislili da su sve lođe na istočnoj obali Jadrana na prvoj etaži, imaju atrij, tu se odvijaju sjednice, rješavaju gradski problemi. Međutim, kad smo odmicali u radovima i odbijali komad po komad žbuke, shvatili smo da je ta lođa zaista posebna, jedinstvena na istočnoj obali Jadrana i nakon ovog uređenja bit će ponos grada, kazala je prof. Ljubović.
Gradonačelnik Jurica Tomljanović kazao je kako je važno da lođa bude multifunkcionalno zdanje za različite strukture ljudi, da pobudi znatiželju, koja sve pokreće, kako domaćih ljudi, tako i turista koji će ju posjećivati. Podsjetio je i na vrijeme izvođenja radova, jer kazao je, već je vrlo visok datum, a sredstva koja se osiguravaju za projekt na godišnjoj su razini.