Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije i Klinički bolnički centar Rijeka obilježili su Svjetski dan glasa predavanjima i akcijom na Korzu
RIJEKA Nastavni zavod za javno zdravstvo Primorsko-goranske županije i Klinički bolnički centar Rijeka, uz potporu Primorsko-goranske županije, Grada Rijeke, KoHOM-a, Fakulteta za logopediju Sveučilišta u Rijeci, Lige protiv raka i Matice umirovljenika grada Rijeke, pod geslom “Snaga glasa, snaga zdravlja”, obilježili su Svjetski dan glasa javnozdravstvenom akcijom na Korzu i nizom stručnih predavanja posvećenih važnosti očuvanja zdravlja glasa održanih u Gradskoj vijećnici Grada Rijeke.
Uvodnim govorima prisutne su pozdravile zamjenica ravnatelja NZZJZ PGŽ prim. Nataša Dragaš-Zubalj, dr. med. i doc. dr. sc. Dijana Maržić, dr. med., iz KBC-a Rijeka. Ispred KoHOM-a predavanje na temu “Da li se dobar glas može bolje čuti?” održao je Leonardo Bressan, dr. med. Predavanjem je skrenuo pažnju na neke od situacija i pojedinosti koje se uzimaju “zdravo za gotovo”, a zapravo predstavljaju temelj oralnog zdravlja i zdravlja
glasnica.
– Prevencija je ključ. Moramo preventivno paziti na vlastite glasnice, na vlastito grlo, ždrijelo i grkljan kako bi se spriječio nastanak bolesti i stanja koja se moraju rješavati intervencijom otorinolaringologa, istaknuo je Bressan tijekom predavanja.
Rezultate istraživanja glasa kod pacijenata tumora glave i vrata predstavila je Mateja Đenović, dr. med., koja je ispred Kliničkog bolničkog centra Rijeka održala predavanje pod nazivom “Osnaživanje glasa kod pacijenata s tumorima glave i vrata”. Tijekom predavanja, Đenović je s prisutnima podijelila nekoliko najčešćih simptoma tumora glave i vrata koji se često zanemaruju.
– Promuklost može biti jedan od prvih simptoma tumora glave i vrata, a naročito tumora glasnica. Promuklost dulja od tri tjedna nije normalna pojava te je nužno pacijenta uputiti otorinolaringologu, upozorila je Đenović.
Koliko je glas važan dio ljudskog identiteta te koliko je zdravlje glasa povezano s mentalnim zdravljem istaknula je Zrinka Selestrin mag. paed. soc., koja je ispred NZZJZ Primorsko-goranske županije održala predavanje “Zvuk mentalnog zdravlja: Od drhtaja do moći”. Pojasnila je kako emocije, posebice negativne emocije, utječu na glas te je podijelila neke od savjeta kako se boriti s tremom i strahom od javnih nastupa.
– Trema je nešto normalno. Trema je nešto što moramo normalizirati. Svi smo u nekom trenutku svojeg života osjetili tremu, ali dobra vijest je što postoje načini kojima možemo smanjiti dozu treme, ohrabrila je sve prisutne.
Program su svojom glazbenom izvedbom obogatili Zbor Kluba laringektomiranih osoba Primorsko-goranske županije i Zbor Matice umirovljenika grada Rijeke, a kao završni dio programa održana je interaktivna radionica s vježbama za jačanje i očuvanje glasa koja je sadržajem bila prilagođena svim uzrastima. Interaktivne vježbe s prisutnima odradila je Ariana Uljar, studentica Fakulteta za logopediju Sveučilišta u Rijeci pod vodstvom mentorica Anje Liović, mag. logoped., Fakulteta za logopediju Sveučilišta u Rijeci i Ane Klemar, mag. logoped., KBC-a Rijeka.
Obilježavanju Svjetskog dana glasa pridružili su se i građani u okviru javnozdravstvene akcije dijeljenja promotivnih i edukativnih materijala na Korzu. Također, svi zainteresirani građani mogli su sudjelovati i u anketi za samoprocjenu stanja glasa.
Glas nije samo sredstvo komunikacije, već i snažan izraz naše osobnosti, emocija i zdravlja, poruka je koja je ovom prigodom upućena građanima.