Kao Klinika neizmjerno smo zahvalni Petru Klančiru i timu teretane Legacy što su se kao prijatelj i partner naše Klinike uključili u iznimno vrijedan projekt, istaknula je predstojnica Klinike za tumore KBC-a Rijeka dr. Mikolašević
RIJEKA ENEA program, prvi program rane i integrativne rehabilitacije pacijentica s rakom dojke uključuje kontinuiranu skrb koja se odnosi na poticanje usvajanja zdravih životnih navika, u prvom redu tjelesne aktivnosti i prehrambenih obrazaca, upravljanje ranim i kasnim nuspojavama liječenja, poboljšanje kvalitete života te brigu o psihološkom i emocionalnom zdravlju.
Svakako jedan od izuzetno važnih segmenata ENEA programa je tjelesna aktivnost. Randomizirane studije pokazale su da je vježbanje sigurno, dobro podnošljivo i učinkovito kod većine osoba koje su preživjele rak. Strukturirani programi aerobnog treninga i treninga snage nakon provedenog onkološkog liječenja mogu poboljšati kardiovaskularnu kondiciju i snagu i imati pozitivne učinke na ravnotežu, sastav tijela, razinu umora, emocionalnu dobrobit i sveukupnu kvalitetu života.
Kod nekih vrsta raka, zdrav način života povezan je sa smanjenim rizikom od recidiva i smrti. Odnosno, održavanje zdravog načina života povezano je sa smanjenjem sveukupnog rizika od preuranjene smrti kod osoba koje su preživjele rak. Učinkovitost tjelesne aktivnosti posebno je dobro istražena kod bolesnica s ranim stadijem raka dojke. Bolesnice koje su preživjele rak dojke, a koje redovito vježbaju, imaju bolju kardiovaskularnu kondiciju i veći stupanj sposobnosti obavljanja svakodnevnih životnih aktivnosti, što u konačnici rezultira i boljom kvalitetom života. Cilj programa vježbanja je održavanje kardiovaskularnog kapaciteta i mišićne snage i izdržljivosti u svrhu poboljšanja psihofizičkog stanja i smanjenja nuspojava i kasnih posljedica onkološkog liječenja.
– Naš program je osmišljen tako da omogućuje uključivanje pacijenata u različitim fazama liječenja, s različitim kapacitetom i individualnim potrebama. Cilj vježbanja je očuvanje zdravlja i tjelesne dobrobiti i osiguravanja odgovarajuće razine tjelesne aktivnosti tijekom liječenja, što također rezultira smanjenjem umora i poboljšanjem općeg stanja. Prema preporukama Europskog onkološkog društva, tjelesna aktivnost trebala bi obuhvaćati najmanje 150 minuta aktivnosti umjerenog intenziteta tjedno, s krajnjim ciljem od 300 (ili više) minuta tjedno, ili 75 minuta aktivnosti snažnog intenziteta tjedno, ili ekvivalentne kombinacije raspoređene tijekom tjedna. Svakodnevno se treba baviti i rutinskom tjelesnom aktivnošću kroz aktivnosti svakodnevnog života (npr. idite stepenicama, parkirajte u stražnjem dijelu parkirališta) Potrebno je izbjegavati dugotrajno sjedenje i mirovanje (npr. dugotrajne aktivnosti pred ekranom…), naglasila je dr. Iva Skočilić, voditeljica tima za tumore dojke, Klinike za tumore KBC-a Rijeka i voditeljica ENEA programa.

Metaanaliza šest studija koja je obuhvaćala ukupno 12 tisuća žena koje su preživjele rak dojke pokazala je da je adekvatna tjelesna aktivnost nakon postavljanja dijagnoze raka smanjila sveukupnu smrtnost za 41 posto, a također je smanjen rizik od vraćanja tumorske bolesti za 24 posto.
– Ovi podaci su nam dovoljan argument i motivacija da smo krenuli u ovaj projekt tjelesne aktivnosti kod naših pacijentica s rakom dojke u okviru ENEA programa. U cjelokupnoj skrbi za onkološke pacijente, osim nas koji smo struka, nužno je djelovanje i lokalne zajednice, stoga smo kao Klinika neizmjerno zahvalni Petru Klančiru i njegovom timu teretane Legacy što su se kao prijatelj i partner naše Klinike uključili u ovaj iznimno vrijedan projekt, istaknula je predstojnica Klinike za tumore KBC-a Rijeka dr. Ivana Mikolašević.



