Promjena trase izazvala je bunt građana, a VIO Žrnovnica Crikvenica Vinodol objašnjava da se moralo mijenjati trasu jer bi se u slučaju kašnjenja projekta, zbog predugog procesa uklanjanja bespravne terase, plaćali penali Europi
DRAMALJ Stanovnici naselja Dirakovica iz Dramlja napisali su otvoreno pismo kojim izražavaju duboko nezadovoljstvo zbog iznenadne promjene plana postavljanja infrastrukture za kanalizaciju. U pismu navode da je prvotni plan, odobren od strane investitora, gradske uprave i europskih fondova, usklađen s budućim korisnicima, neočekivano izmijenjen na štetu građana. Mještani navode da su neslužbeno doznali kako je razlog promjene plana bespravno izgrađena privatna terasa na državnom putu, odnosno na ruti kojom je trebala proći kanalizacija. Postavljaju pitanje kako je moguće da je na državnom putu njihov sumještanin izgradio bespravnu terasu, kako je moguće da je to prošlo „ispod radara“ komunalnog redara i nadležne inspekcije. Je li moguće da se štite interesi pojedinca koji se ogriješio o zakon na štetu ostalih građana, pitaju se u otvorenom pismu građani.
Mještane Dirakovice brine i sljedeće:
“Glavni sabirni bazen s crpnom stanicom koji je prvotno bio planiran na državnom zemljištu u prirodnoj šumici, sada je prema novom planu lociran u samom središtu naselja udaljen svega 7 do 10 metara ispod prozora privatnih kuća. Ova promjena stavila je građane u nejednak položaj te je u potpunosti nelogična i nefunkcionalna prisiljavajući vlasnike kućanstava na ogromne neplanirane troškove. Neki od njih morat će kupovati pumpe i provesti velike radove na osobni trošak kako bi se priključili na kanalizaciju uz dodatno devastiranje svojih okućnica zbog terena s velikim nagibom. Iskopi o osobnom trošku tako bi se vršili i do stotinjak metara uzbrdo te se postavlja pitanje koliko bi uopće bila funkcionalna pumpa koja između ostalog iziskuje i veću potrošnju električne energije. Naime, radi se o dvije zgrade s ukupno tridesetak stanova te dvije veće obiteljske kuće. Mještani u tom naselju u ljetnim se mjesecima bave turizmom te izražavaju veliku zabrinutost zbog mogućih negativnih utjecaja na turiste uzrokovanih bukom velikog broja pumpi tijekom njihovog pojačanoga rada”, stoji u otvorenom pismu.
VIO Žrnovnica Crikvenica Vinodol koji vodi projekt objasnio je zašto je došlo do promjene prvotnog plana.
“Projekt Sustav odvodnje otpadnih voda aglomeracije Novi Vinodolski, Crikvenica i Selce je projekt u velikom postotku, tj. 71 posto sufinanciran od strane Kohezijskog fonda EU, 10,6 posto sufinanciran je od strane Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, 10,6 posto od strane Hrvatskih voda, a za lokalnu
komponentu preostaje 7,8 posto ukupnih sredstava.
U sklopu projekta, za područje Klanfari izdana je Građevinska dozvola 27. rujna 2017. godine. Po sklapanju Ugovora o građenju, započeti su radovi sa jasno definiranim rokovima i uvjetima gradnje, a koji su vezani uz dodjelu bespovratnih sredstava od strane EU fondova. Kako je tijekom gradnje ustanovljeno da je na trasi planiranog cjevovoda (na k.č. 8336/1 k.o. Jadranovo) izgrađen, odnosno dograđen dio stambenog objekta, uputili smo 18. listopada 2022. godine dopis nadležnim institucijama na očitovanje.
Obzirom da je postupak uklanjanja objekta također pravni postupak koji zahtijeva neko vrijeme provedbe, odlučeno je da se zbog krajnjeg ugovornog roka za izvođenje radova preda zahtjev za izmjenu građevinske dozvole na način da se ne mijenjaju urbanistički uvjeti, a isto znači da je planiranu crpnu stanicu potrebno pozicionirati unutar iste katastarske čestice. U protivnom, potrebno je provesti kompletan postupak izdavanja građevinske dozvole koji je također dugotrajan.
Nažalost, isto zbog prije spomenutog financiranja, koje ima stroga i nepromjenjiva pravila, isto nije bilo prihvatljivo jer u tom slučaju svjesno probijamo zadane rokove, samim time ne zadovoljavamo uvjete ugovora o dodjeli bespovratnih sredstava, a isto tada rezultira povratom novčanih sredstava, što nama kao korisniku Ugovora, niti Gradu Crikvenici kako našem vlasniku nije prihvatljivo.
Što se tiče Vaših navoda da se crpna stanica radi u centru naselja, kao i mogućim problemima oko buke i izljeva fekalija, moram napomenuti da takvih objekata na području Grada Crikvenice sada ima devet, a po završetku projekta biti će ih 18, svi su radio vezom povezani u centralni dispečerski i upravljački centar i u realnom vremenu se prati svaki parametar.
Također, svaka crpna stanica ima zaštitna rješenja u slučaju kvara ili nestanka struje. Isto je neophodno, jer bi bilo još većih problema kada bi se takav problem desio npr. na samoj gradskoj plaži ili u centru Selca, gdje se također nalaze crpne stanice. Isto tako, sve crpne stanice su podzemni objekti te je rad pumpe nemoguće čuti, a i kroz projekt aglomeracije, sve se opremaju i biofilterima tako da su i svi eventualni neugodni mirisi također potpuno neutralizirani.
Nažalost, još jednom moramo ponoviti, da zbog provedbe projekta i dostizanja zadanih ciljeva, crpna stanica mora biti izgrađena”, stoji u priopćenju koje potpisuje tehnički direktor VIO Žrnovnica Crikvenica Vinodol u sustavu odvodnje i zaštite okoliša Zoran Mamić.