Predavanje će se baviti osnovnim pojmovima vremena i klime te njihovim utjecajem na čovječanstvo
CRIKVENICA U ponedjeljak, 17. veljače 2025., u 18 sati, u maloj dvorani Srednje škole dr. Antuna Barca Crikvenica, održat će se treće predavanje u ovogodišnjem ciklusu projekta Znanstveno popodne pod nazivom Vrijeme, klima i klimatske promjene. Predavanje će održati prof. dr. sc. Robert Lončarić, redoviti profesor na Odjelu za geografiju Sveučilišta u Zadru.
Znanstveno popodne projekt je osmišljen s ciljem poticanja kritičkog mišljenja i interesa za aktualne znanstvene i društveno-humanističke teme, kako kod učenika, tako i kod šire javnosti. Nizom predavanja uglednih stručnjaka i moderiranim raspravama, sudionici imaju priliku aktivno sudjelovati u dijalogu o važnim temama te razvijati analitički pristup informacijama. Projekt također doprinosi povezivanju školske zajednice s lokalnom zajednicom i popularizaciji znanosti kroz otvorene i pristupačne razgovore o temama od javnog značaja.
Predavanje će se baviti osnovnim pojmovima vremena i klime te njihovim utjecajem na čovječanstvo. Često se ti pojmovi koriste kao sinonimi, no postoji jasna razlika između njih koja će biti detaljno objašnjena. Također će biti prikazani glavni elementi klimatskog sustava i njihovi modifikatori, ključni za razumijevanje procesa koji oblikuju atmosferu i klimatske obrasce. Poseban naglasak bit će na suvremenim klimatskim promjenama, koje su velikim dijelom posljedica ljudskog djelovanja i poremećaja klimatskog sustava. Uz definiciju klimatskih promjena, analizirat će se njihov uzrok, s posebnim osvrtom na pojačan efekt staklenika i globalno zatopljenje. Predavanje će ponuditi uvid u znanstvena istraživanja ovog fenomena te se osvrnuti na moguće posljedice i izazove prilagodbe u budućnosti.
Prof. dr. sc. Robert Lončarić diplomirao je geografiju na Sveučilištu u Zadru, gdje je i doktorirao na temi hidrogeografskih značajki kvarnerskog otočnog prostora. Kao profesor na Odjelu za geografiju Sveučilišta u Zadru predaje kolegije iz klimatologije, pomorske geografije i geografije Jadrana. Njegov znanstveni rad obuhvaća istraživanja klimatoloških i paleoklimatoloških obilježja hrvatskog priobalja, mikroklime spilja te hidrogeografije krških područja. Sudjelovao je u brojnim znanstvenim projektima, uključujući Rekonstrukciju regionalnih paleoklimatskih promjena, Reconstruction of the Quaternary environment in Croatia using isotope methods, Quadrilingual Infrastructure of Karstology Knowledge i Ventilaciju spilja kao moderator zapisa površinskih uvjeta okoliša u spiljskim sedimentima.
Ulaz na predavanje je slobodan, a pozvani su svi učenici, nastavnici i građani koji žele saznati više o vremenu, klimi i klimatskim promjenama.