U OŠ Silvija Strahimira Kranjčevića obilježen Međunarodni dan materinskog jezika i Dan hrvatske glagoljice
SENJ Učenici OŠ Silvija Strahimira Kranjčevića u Senju predstavili su svoju slikovnicu na tekst pjesme senjskog
pjesnika Krešimira Stanišića “Kad san bil mići”. Na taj način prigodno su obilježili Međunarodni dan materinskog jezika, 21. veljače, i Dan hrvatske glagoljice, 22. veljače. Slikovnica spaja u sebi glagoljsko pismo i senjsku besedu, vrijednosti koje senjska osnovna škola njeguje i slavi. Učenici su sa svojim učiteljima pripremili zanimljiv i raznovrstan program u kojem su, između ostaloga, recitirali Stanišićeve stihove, pjevali i govorili senjski u stihovima, sudjelovali u kvizu o poznavanju senjske čakavice, upoznali prisutne kako se uči i njeguje glagoljica u senjskoj osnovnoj školi te s projektom “Senjske književne šetnje”, pitali pjesnika Stanišića o njegovom stvaranju na senjskoj čakavici i njegovim školskim danima…
Sudjelovali su učenici viših razreda dodatne nastave hrvatskog jezika voditeljice prof. Ane Nekić, dramska skupina viših razreda koju vodi prof. Tamara Farkaš, mladi knjižničari profesorice Ane Lukin, dodatna nastava hrvatskog jezika 3a razreda pod vodstvom učiteljice Berte Tomljanović, “Mići čakavci” učiteljice Anastazije Viatoris Matijević, glagoljaši nižih i viših razreda koje vodi prof. Karmen Boras, dodatna nastava prirode “Dragi Senju grade” čija je voditeljica učiteljica Karmen Čorić. Ravnateljica škole Rosanda Bilović zahvalila je učenicima i učiteljicama, gostima i pjesniku Stanišiću.
“Jedna od stvari kojima se ova škola ponosi, ne danas, nego već niz godina, je očuvanje, poštivanje i praćenje kulturne baštine našega grada. Na ovaj način čuvamo senjsku čakavštinu, čuvamo glagoljicu koja je dio naše baštine“, dodala je Bilović i pozvala mnogobrojne posjetitelje na praćenje programa.
“Učimo dicu da se trebaju ponositi bogatom baštinom koju imamo i trudimo se otet ju zaboravu. Svi znamo kako je to u današnje vrime jako teško. Baš radi toga san mojoj dici ka sad gredu u treći razred, a onda su išla u prvi, kroz stihove našega barda Kreše Stanišića tila približit naše ča i dočarat duh pasanog, nekog drukčijeg vrimena“, rekla je učiteljica Berta Tomljanović pojašnjavajući nastanak slikovnice.
“Koliko je to njima bilo interesantno i kako su oni zamislili ono ča san in čitala i pripovidala pokazujedu njihovi likovni radovi nastali prvo dva leta i kada je nagrada Drage Gervaisa dodijeljena našem pjesniku Kreši Stanišiću. Ki je god vidil te crtarije naše dice, nije ostal ravnodušan. Dopale su in se pa je radi toga došla ideja za vu slikovnicu ku sada, nakon dva leta, moremo listat, gljedat i čitat“, ponosna je učiteljica Berta.
Pjesnika je do suza ganuo program koji su osnovnoškolci pripremili.
„Vi ne znate kako mi sada srce munjeno kuca i suze mi tečedu. Ovo što ste danas napravili veliko je djelo na čuvanju bogatstva našega grada, a to je naš govor, naša glagoljica. Vi ste sve to pretvorili u pjesme i crteže, u slike. Ova slikovnica od danas bit će moj očenaš“, poručio je Stanišić.