Radi se o o morskoj cvjetači odnosno mediteranskoj meduzi koja se jasno razlikuje od svih ostalih meduza u Jadranu
CRIKVENICA Tko to pliva u crikveničkoj luci, na fotografiji koju je snimio glavni urednik Radio Kaštela Boris Novaković? Odgovor smo potražili kod muzejske savjetnice u Prirodoslovnom muzeju Rijeka Milvane Arko Pijevac. Radi se o morskoj cvjetači (Cothylorhiza tuberculata) odnosno mediteranskoj meduzi koja se jasno razlikuje od svih ostalih meduza u Jadranu. Promjer klobuka je do 40 centimetara. Naravno, prvo pitanje je bilo može li takva velika meduza dobro pecnuti čovjeka.
– Ne, žarnice nemaju utjecaja na ljude, odnosno dodirom neće izazvati iritaciju ili opekline, kaže Arko Pijevac koja nam je ponudila tekst u kojem je pisala o morskoj cvjetači.
“Tkivo zvona morske cvjetače je želatinozno. Oblik zvona (klobuka) je plosnat, u sredini jače izbočen i obojen, te podsjeća na oblik jaja na oko. Ima osam usnih lovaka koje se granaju nekoliko puta i čine krpaste tvorbe na čijim su krajevima bijelo-ljubičaste kuglice. Plosnat oblik klobuka koji podsjeća na jaje i ljubičaste kuglice na vrhovima lovaka koje podsjećaju na cvjetaču, čine ovu vrstu lako prepoznatljivom. Boja klobuka je zeleno-žuta do smečkasta. Zelena boja posljedica je simbioze sa zooksantelama.
Meduze, a tako i morska cvjetača su mesojedi. Usni otvor nalazi se s donje strane klobuka, a plijen love lovkama koje na sebi imaju žarnice. U slučaju morske cvjetače vrlo su rijetke i slabe. Razdvojena su spola, ali se po vanjskom izgledu spolovi ne razlikuju. Oplodnja, spajanje muške i ženske stanice obavlja se u slobodnoj vodi te nastaje ličinka koja kratko živi, spušta se na morsko dno i izrasta u polip. Nakon nekog vremena nespolnim razmnožavanjem, pupanjem, nastaju plivajuće meduze koje se mogu spolno razmnožavati. Život u obliku polipa (veličina 1-4 mm) je vrlo kratak te većinu svog života provede u obliku plivajuće meduze. Polipi na morskom dnu pupaju početkom proljeća, a meduze možemo vidjeti od srpnja do studenog. Stoga je morska cvjetača pelagička vrsta, a u Jadranu se često vidi krajem ljeta.”