Nezavisni gradski vijećnik iz Selca u otvorenom pismu postavlja pitanje o financiranju i održivosti Turističke zajednice Grada Crikvenice
SELCE Nezavisni gradski vijećnik Aleksandar Antić na sjednici gradskog vijeća postavio je pitanje o financiranju i održivosti Turističke zajednice Grada Crikvenice. Konkretno, Antića je zanimalo kako se odlučuje o raspodjeli sredstava turističke zajednice. Kako nije uspio do kraja iznijeti svoju premisu i konstruktivne prijedloge zbog ograničenja aktualnog sata Antić se obratio javnosti otvorenim pismom u kojem stoji sljedeće.
U Izvješću o izvršenju programa rada TZ Crikvenice za 2024. godinu vidljivo je da najveći dio proračuna ide na manifestacije, marketinške aktivnosti i plaće, dok su ulaganja u stvarne potrebe destinacije, poput uređenja plaža, šetnica, interpretacijskih točaka i lokalne infrastrukture, zanemariva i kreću se oko jedan posto ukupnog proračuna.
Unatoč više od milijun eura prihoda i budžetom od 1,75 milijuna eura, ništa nije povučeno iz EU fondova, što je u ozbiljnom raskoraku s primjerima dobre prakse drugih rivijera kao i činjenice da drugi gradovi ulažu znatno više u lokalne sadržaje, infrastrukturu i cjelogodišnju održivost turizma. Istraživanja tržišta su simbolična (1.500 eura, 84 ankete). Sustav brendiranja, premda je odobreno 50 tisuća eura, nije ni pokrenut. Turističke pritužbe iz Selca i ostalih TIC-ova su alarmantne i ponavljajuće, a odgovori su svedeni na “proslijeđeno službama”. Uz to, plaće za devetero zaposlenika iznosile su čak 333 tisuće eura.
Ključni sažetak
Ukupni prihodi i rashodi
- ukupni prihodi 1,75 milijuna eura
- izvorni prihodi, tj. prihodi od turističke pristojbe i članarina 1 milijun eura
- Grad Crikvenica 409 tisuća eura, od čega je čak 349 tisuća eura išlo za manifestacije
- EU fondovi 0 eura € (ni 2024., a ne planiraju se ni 2025.)
- rashodi: preko 1,1 milijuna eura otpalo na materijalne rashode
Neujednačeni prioriteti
Podrška razvoju turističkih događanja – 652 tisuće eura
Maškare koje su trajale mjesec dana dobile 80 tisuća eura, a advent od pet tjedana 140 tisuća eura (ove je pak godine sve glavno oko maškara sabijeno u dva vikenda, a dječji smo imali samo jedan). Otpao je CRO Race, otpao je Open Air Cinema, Limena glazba koja je ranijih godina svirala kao prepoznatljiv i jedinstven brend svakoga četvrtka sada svira jedva pet puta tijekom cijele sezone.
Ulaganje u infrastrukturu i održavanje
Poticanje na očuvanje i uređenje okoliša samo 5,538 eura
Turističke ambulante su se nekoć sufinancirale iz budžeta TZ-a, bile su tri od kojih je bar jedna radila dvosmjenski cijeli dan. Izvještaj o brojnim pritužbama na uvalu Slanu i mnoge druge plaže i lokacije diljem grada (Ljubavna cestica), sanitarne čvorove, čistoću mora, plaže – proslijeđeno “nadležnim službama”, ali bez indikatora rješenja ili pokušaja uključenja u dio istoga.
Marketinška potrošnja i učinci
- sajmovi 34 tisuće eura. Wroclaw je okarakteriziran kao “pun pogodak”, a cijela 2024. donijela nam je svega 4.6 posto Poljaka. Nužno je potrebna revizija učinka postignutih rezultata na temelju konkretnih brojki. Koliko je suradnji sklopljeno, koliki je porast broja gostiju iz te zemlje… pa da to ne ispada kao malo skuplji izlet. Išlo se i u London krajem godine pa će biti zanimljivo vidjeti porast broja UK gostiju na grafu iduće godine.
- medijske objave 7.800 eura
- internet stranice 17.700 eura
- definiranje brending sustava 50 tisuća eura, odobreno kroz Fond za udružene TZ, realizirano 0 eura.
- istraživanje tržišta 1.500 eura, provedeno 84 GDR ankete cijele godine te šest za ocjenjivanje manifestacija s 57 posto uspješnosti
Plaće
333 tisuće eura za devetero zaposlenih: 37 tisuća eura po osobi godišnje u prosjeku (uz ovako visoke materijalne rashode i slabu realizaciju ključnih razvojnih mjera)
Izostanak strateške vizije i brenda
SWOT analiza sama priznaje: nema ujedinjavajuće vizije ni brend identiteta Crikveničko-vinodolske rivijere (spomenuto na sjednici kao glavni razlog “svaštarenja”). Konkurencija (Krk, Rab, Opatija, Poreč) imaju svakodnevne sadržaje i jasniju strategiju (Selce od 14. do 21. srpnja, u špici sezone, bez ijednog događanja.
Sve to upućuje na potrebu novom preraspodjelom sredstava prema razvoju i infrastrukturi, povećanjem transparentnosti rada TZ, jačanjem lokalnog sudjelovanja u odlučivanju o prioritetima. Smatram da je o tome nužno otvoriti dodatnu raspravu u Vijeću i potaknuti presušno potrebne promjene.
Konkretni prijedlozi
- naći i zaposliti nekoga ozbiljnog, proaktivnog, tko će doći s dobrom vizijom i pomakom prema naprijed, u odnosu na stagnaciju i copy paste pristup trenutne samodostatne politike
- redovita javna objava kvartalnih izvještaja o trošenju sredstava po projektima i stavkama
- uvođenje participativnog budžetiranja za prioritetne stavke, predlažem da se dio sredstava, osobito onih namijenjenih manifestacijama i razvoju sadržaja, raspodjeljuje u suradnji s iznajmljivačima, udrugama, mjesnim odborima i građanima, kroz javne konzultacije ili digitalne ankete
- nezavisna revizija učinkovitosti ulaganja u manifestacije i promociju, s obzirom na to da znatan dio proračuna odlazi na manifestacije i sajmove, predlažem provođenje nezavisne analize ili revizije koja bi procijenila njihov stvarni učinak na dolaske, noćenja i lokalnu ekonomiju, kako bismo imali podlogu za buduće odluke
Potrebna je veća usmjerenost na lokalne projekte, održivost, cjelogodišnje sadržaje i stvaranje destinacijskog identiteta. Gore navedeni prijedlozi idu u smjeru veće odgovornosti, transparentnosti i uključivanja građana u odlučivanje o turističkoj politici grada, stoji u otvorenom pismu koje je uputio nezavisni gradski vijećnik Aleksandar Antić.