Djeca su učila i filtrirati zagađenu vodu te uzgajala biljke
TRIBALJ Povodom Svjetskog dana voda u Dječjem vrtiću “Cvrčak i mrav”, skupina Tići, organizirane su mnogobrojne praktične i edukativne aktivnosti. Djeca su sa svojim odgojiteljicama Ljubicom Galovec, Jasnom Car i Magdalenom Vranić dogovorila akciju čišćenja okoliša oko potočića prema Malom jezeru.
Uz potočić postoje stvari koje tu ne pripadaju. To su razne konzerve, papiri, kartonska i plastična ambalaža. Male, vrijedne ruke krenule su u akciju čišćenja okoliša. Punile su se vreće za smeće raznim otpadom kojeg su neki neodgovorni ljudi bacali u okoliš. Vrijedne ruke su ubrzo počistile sav otpad kojeg su djeca primijetila i do kojega su mogla doći, kažu u vrtiću i dodaju da je drugi važni cilj aktivnosti bio naučiti kako se brinuti o biljkama i zašto je voda neophodna za njihov rast. Svako dijete je tijekom veljače posadilo svoju biljku. O toj biljci su se trebali brinuti. Naučili su kako se brinuti o njoj, kada i kako ju treba zalijevati i zašto je voda važna za njen razvoj.
Treći važan cilj je obrazovnog karaktera: kako spriječiti i intervenirati kada dođe do zagađenosti voda. Zagađena voda postavila se pred djecu koja su učila kako pročistiti zagađenu vodu. Napravljen je model uređaja za prirodno filtriranje vode koji sadrži: plastičnu bocu, papirnati filter za kavu, kamenčiće i zemlju. Djeca su promatrala kako je filter pročistio prljavu vodu. Mogla su pratiti cijeli postupak: ulijevanje zagađene vode u filter, postupak filtriranja i dobivanja čiste vode. Zaključila su da je vodu moguće pročistiti kada je slabije zagađena, no s uljima i drugim jačim zagađivačima filtriranje je puno teže i nije uvijek učinkovito. Stoga, nikako ne smijemo dopustiti da ulja, nafta i drugi teški zagađivači otruju našu vodu, zaključila se Tići iz tribaljskog eko-vrtića.
Možda je moguće, možda, da te lekcije nauče i odrasli stanovnici naše lijepe domovine i planete? Prije nego što bude prekasno.