Crikvenica je drugi grad u Hrvatskoj koja je uvela rodiljne naknade za trudnice, no za demografski oporavak treba puno više: najprije posao
CRIKVENICA Na inicijativu vijećnika Borisa Borasa i Mate Gavrana u Crikvenici će trudnice nakon 13. tjedna trudnoće dobiti jednokratnu pomoć od 1.500 kuna. Istaknuto je kako je Crikvenica prvi grad u Hrvatskoj koji je uveo pomoć za trudnice, no ispravio ih je vijećnik Mario Kružić (SDP): Valpovo je prvo. Šef SDP-a pozdravlja inicijativu i dodaje: usprkos svim mjerama ne stojimo najbolje. Svi skupa bi morali, bez obzira na političku pripadnost, napraviti puno više toga vezano uz demografsku sliku grada.
Nezavisna vijećnica Sonja Polonijo pozdravlja mjeru, ali primjećuje da je sve manje mladih. Što mladima treba? Riješeno stambeno pitanje, a prije svega posao. Jako puno ljudi putuje na posao iz Crikvenice, jako puno. Treba omogućiti privredi da prodiše, smanjit davanja i omogućiti ljudima da rade.
Boras je zaključio: neka bar jedna moja inicijativa dočeka svjetlo dana u ovom mandatu. Nije bilo sluha kod izvršne vlasti za moje inicijative, a prihvaćanjem inicijative mene i kolege Gavrana ćemo ipak moći reći da smo učinili nešto. Gavran je poručio: neka ovo bude doprinos današnjem Danu žena.
Još u jednom dijelu se sjednica gradskog vijeća Crikvenice posvetila demografiji, mjerama i problemima. Kod točke Izvještaj o stanju u prostoru u Gradu Crikvenici za razdoblje 2016.-2020. vijećnica Polonijo je podsjetila da je gradska vlast odbijala sazivanje tematske sjednice gradskog vijeća na temu demografije te se osvrnula na zabrinjavajuće gospodarske i demografske pokazatelje koji nudi Izvještaj. Polonijo ih je i pobrojala: 52 posto starijih od 20 godina je ekonomski neaktivno, trećina stanovnika ima više od 50 godina…
Potrajao je i aktualni sat. Vijećnik Boras je primijetio da će Bakar umirovljenicima isplatiti uskrsnice i omogućiti zdravstvene preglede uz 70 posto popusta. Zanimalo ga je gdje je po tom pitanju Crikvenica. Zamjenica gradonačelnika Silvia Crnić je odgovorila da nisu predviđene uskrsnice za umirovljenike, ali da Grad Crikvenica niz godina vodi brigu o umirovljenicima. Na primjer, božićnice su dvostruko porasle, ako se ne varam, odgovorila je zamjenica Crnić dodajući da Grad Crikvenica financira tečajeve za trudnice, ortopedske preglede za djecu, dermatološke preglede…
Vijećnicu Sonju Polonijo je zanimalo zašto tri tjedna nema odgovora od gradonačelnika Rukavine, zamjenice Crnić i pročelnice Stanke Car na molbu Udruge za unapređenje i poljepšavanje Crikvenice kojom se traži podrška za radnu akciju čišćenja plaže. Zamjenica Crnić je odgovorila da Grad Crikvenica podržava rad udruga, no da se ne može djelovati stihijski i neorganizirano. Zna se da je rok za prijavu projekata udruga prosinac, uputila je zamjenica vijećnicu dodajući da to ne znači da se ne podržava inicijativa Udruge za unapređenje i poljepšavanje Crikvenice te predložila da se prati forma. Vijećnica Polonijo je izrazila nezadovoljstvo odgovorom, pitajući se kako će friško osnovane udruge zatražiti podršku za projekte. Htjeli smo urediti plažu jer se tamo svega može naći, ali ako ne želite, to će čekati Dan planeta Zemlje 22. travnja.
Vijećnik Paulo Krmpotić (HDZ) je primijetio da od 8,30 do 11,40 sati nema niti jedne autobusne linije Arrive iz Crikvenice za Rijeku. Nekad su postojali polasci u 9,40 i 10,40 sati, podsjetio je Krmpotić upozoravajući da radnici kojima smjena starta od 12 sati, učenici kojima poslijepodnevna nastava počinje ranije ili se školuju u Opatiji, moraju iz Crikvenice kretati u 9,30 sati i satima čekati u Rijeci. Problem je i povratak iz Rijeke u Crikvenicu. Posljednji autobus iz Rijeke kreće u 19,40 sati. Kako će radnici koji rade do kasnijih sati, učenici koji imaju sedmi sati ili opatijski učenici kući, pita se Krmpotić dodajući da možda postoji neki drugi prijevoznik, ali da se informacije o eventualnim polascima drugih prijevoznika ne mogu dobiti na crikveničkom kolodvoru. Može li Grad zatražiti da se uvedu dodatne linije kojima bi se omogućila normalna komunikacija radnika i učenika na relaciji Crikvenica – Rijeka.
Zamjenica Crnić je rekla da se može uputiti dopis Arrivi, a da se paralelno nastoji dogovoriti s Autotrolejom da počne voziti do Crikvenice, bar do rubnih gradskih naselja kako bi se kvalitetnije povezalo Crikvenicu i Rijeku.
Gracian Čop (HDZ) je pitao ima li kakvih pomaka s koncesioniranjem Glavne gradske plaže. Gradonačelnik Rukavina je rekao da plaža u statusu quo jer se Primorsko-goranska županija žalila na odluku nadležnog ministarstva koje je dalo nalog da se izabere drugi koncesionar. Plaža je na žalbi. Do kada? Ne znamo. Očito će ove godine plaža funkcionirati temeljem koncesijskih odobrenja.
Vijećnik Zdravko Pernar (HDZ) se osvrnuo na nedavno obznanjene podatke o visini naknada gradskih vijećnika i visini naknada za sudjelovanje u raznim odborima te pitao gradonačelnika Rukavinu jesu li se dizale naknade za vijećnike otkako je preuzeo vlast 2009. godine.
Rukavina je najprije objasnio da se radi o bruto iznosima te dodao da je 90 posto siguran da se naknade nisu dizale odnosno da su jednake posljednjih 20 godina, dakle još iz vremena vladavine SDP-a.
Vijećnik Mario Kružić (SDP) je pitao koliko iznosi kreditno zaduženje Grada Crikvenice. Zamjenica Crnić je odgovorila da se radi o 65 milijuna kuna odnosno da je zaduženost na razini 11,5 posto. Kružić je upozorio da se stiglo do 89 milijuna kuna kredita, otkad je aktualna garnitura na vlasti. S novim kreditnim zaduženjem, premašit će se iznos od 100 milijuna kuna, a ako znamo da su jednogodišnji prihodi 80 milijuna kuna, jasno je da smo cijeli jedan proračun u minusu.
Kružića je zanimalo zašto nije realizirana dugo obećavana investicija u agro zonu između Jadranova i Kačjaka. Zamjenica Crnić je odgovorila da natječaj ide kroz 30-45 dana.