Još primamo djecu, pa tko želi može doći u Konjički klub Ana svakodnevno od 15 sati, vidjeti kako sve izgleda, kako se radi i uključiti se u program, poziva predsjednik KK Ana iz Senja Turina
SENJ Započeo je treći ciklus terapijskog i sportskog jahanja za djecu s područja Grada Senja i Grada Otočca. Organizira ga Konjički klub Ana iz Senja, a pokrovitelji su mu Ministarstvo zdravstva i Ličko-senjska županija.
– Odradili smo proljetni dio, prošle godine jesensko-zimski dio, i sad nastavljamo jesenski dio jahanja, kojeg smo započeli krajem rujna i trajat će do 15. studenoga. Planirano je održavanje tečaja četvrtkom i petkom od 14:30 do 18 sati te subotom u jutarnjim satima, ovisno o broju korisnika. Ukoliko se pojavi veći broj korisnika, dodat ćemo i ponedjeljak, utorak i srijedu. Još uvijek primamo kandidate, pa tko želi može doći u KK Ana svakodnevno od 15 sati, vidjeti kako sve izgleda, kako se radi i onda se uključiti u program, kazao je predsjednik KK Ana iz Senja Jure Turina.
S polaznicima radi trener Zlatko Kavur, trener dresurnog i preponskog jahanja i voditelj jahanja za osobe s invaliditetom. Suradnja trenera Kavura i KK Ana započela je preko Konjičkog saveza osoba s invaliditetom, čiji je predsjednik.
– Krenuli smo i sa samim Savezom u razgovore s ministarstvom kako bismo osobama s invaliditetom probali omogućiti besplatno jahanje, odnosno besplatne terapije preko Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo. Postupak je u tijeku, pitanje je koliko ćemo biti jaki i snažni. Prikupili smo sve potrebne materijale, opise i ispise svega što smo do sad napravili i vjerojatno će ministarstvo to uzeti u obzir, najavio je trener Kavur.
Trener je pojasnio i kako izgledaju prvi susreti s konjem, treninzi u Školi jahanja te tko može biti polaznik.
– Nudimo svima da upoznaju konja, to čudesno, ogromno biće, koje sva djeca vole. Iz svog dugogodišnjeg iskustva znam da najmanja djeca vole najveće konje, ne boje ga se, a konj pazi da se ne bi ništa dogodilo. Dijete će najprije doći vidjeti konja, pogledati kako drugi jašu i vidjeti da to nije opasno, potom će sjesti na konja, malo se šetati… Ide se korak po korak, ljudi sve zavole, sve su mogućnosti otvorene, pojasnio je trener Kavur.
Pojasnio je i koliko polaznika može primiti dnevno te kako izgleda jedan sat jahanja.
– Dnevno mogu primiti po deset polaznika u početku. Kasnije se to mijenja, jer što polaznici više dolaze, duže jašu, treba im više vremena, kondicija im se pojačava i mogu više naučiti, a onda ih može biti manje. Broj polaznika ovisi i o broju konja. Sat počinje time da se osoba popne na konja. Objasnimo im sve, da to nije ništa strašno, da sjednu i usvoje položaj u sedlu, stave noge u mjesto za to. Nakon toga, konj se počinje kretati u hodu. Prvi krug je kao ljuljanje na ugodnim valovima. Sinkronizacija konjskog pokreta preko sedla ide na naše tijelo, a mi imamo istovjetna gibanja, konj to radi horizontalno, a mi vertikalno, jednako se krećemo.
Kroz Klub je prošlo 32 djece. U ovom ciklusu, napominje predsjednik KK Ana Jure Turina, aktivirali su stare polaznike i primiti nove. Polaznika ima od dvije godine pa na dalje, a i četiri obitelji, što ih u klubu veseli.
– Na jahanju mi je bilo i dijete koje još nije imalo dvije godine. Kad vidite to dijete, s kojim veseljem dolazi, stavlja si jahaću kacigu na glavu i dva sata čeka svoj red, ne plače i nije mu dosadno. I onda dođe na konja, dva kruga se odšeće i ima ispunjen dan. Što više godina ima, veća su veselja. Dolaze i oni iz srednje generacije. Nema bojazni, sve je pod kontrolom i sve se radi po najvišim standardima koji postoje danas u svijetu, zadovoljno će trener Kavur.
Polaznici na prvi sat trebaju doći prikladno odjeveni, donji dio trenerke, pamučni, ili traperice, košulja ili majica s dugim rukavima, a kasnije jakna, na nogama tenisice. Kacigu će dobiti u klubu. Iz KK Ana pozivaju svih, djecu, osnovnoškolce, srednjoškolce, odrasle na dolazak i uključivanje u Školu jahanja.