Gradonačelnik Crikvenice Damir Rukavina otvorenim pismom osvrće se na, kako ističe, neodrživu i predugu neizvjesnost oko odabira koncesionara Glavne gradske plaže
CRIKVENICA Proteklo je tri tjedna od zbora građana u Crikvenici, a Grad Crikvenica koji bi trebao uložiti znatna sredstva da bi Glavna gradska plaža spremno dočekala turiste ove sezone, nema nikakvih informacija o procesu odabira koncesionara plaže koja je strateški resurs crikveničkog turizma, ističe gradonačelnik Crikvenice Damir Rukavina i otvorenim pismom još se jednom osvrće na, kako ističe, neodrživu i predugu neizvjesnost oko odabira koncesionara.
“Niti na zboru građana nije se dotaklo srži problema koncesioniranja plaže jer se umjesto pitanja što će biti s najvažnijim crikveničkim resursom, debatiralo hoće li se plaža dohranjivati ili nasipavati, nasipavati ili dohranjivati te kakva je razlika između ta dva pojma. Nitko se zapravo nije zapitao koji je krucijalni problem, što donosi, odnosno tko može i tko će dobiti koncesiju nad našom gradskom plažom. To je ono što najviše brine. Zato smo otvorili raspravu i organizirali zbor građana.
Povijest problema seže još u 2017. godinu, kada je istekla koncesija dotadašnjem koncesionaru. Valja podsjetiti da ingerenciju nad raspisivanjem natječaja za koncesiju nad Gradskom plažom u Crikvenici ima Primorsko-goranska županija koja je to odgađala napraviti, a kad je poduzela korake naslućivao se vrlo čudan odabir koji bi trebao odrediti sudbinu plaže u sljedećih 20 godina, na koliko se daje koncesija. Na natječaj se javilo dvoje ponuditelja. Jedan od ponuditelja ponudio je Primorsko-goranskoj županiji uvjete odnosno studiju isplativosti ulaganja koji nemaju veze s rentabilnošću ni profitabilnošću. Problem je taj da je navodno bolji ponuditelj firma osnovana netom prije raspisivanja natječaja za koncesiju, sa nula kuna boniteta, bez ikakvih referenci, navodno sa nula zaposlenih te sa temeljnim kapitalom od 20 tisuća kuna koja je k tome iskazala kako će kroz naredne tri godine u plažu uložiti vrtoglavih 54 milijuna kuna, kako smo mogli na zadnjem gradskom vijeću Grada Crikvenice čuti od vijećnika koji očito imaju relevantne podatke. Granica rentabilnosti, prema studiji opravdanosti ulaganja koju je napravila Županija, je ulaganje od 18 milijuna kuna. Već se tu pojavljuje niz nelogičnosti koje ukazuju da nešto nije u redu.
Ogorčen sam činjenicom da Županija nije imala potrebu provjeriti firmu koja se odjednom pojavila na tržištu te ponudila nešto nerealno i očigledno alarmantno. To se nikako nije smjelo dopustiti ni dogoditi, jer bi u slučaju da ta firma dobije plažu, najvažnijim resursom Grada Crikvenice upravljala nepoznata firma koja nema nikakav rejting na tržištu, a obećava nevjerojatno ulaganje u plažu. Smatram da takva firma ne može samo tako dobiti koncesiju.
To bi bilo isto kao da bi natječaj za izgradnju boćališta u Gornjem kraju vrijedan otprilike 15 milijuna kuna dobila jučer osnovana firma, bez zaposlenih i s bonitetom od nula kuna. To je jednostavno nemoguće, ali za Županiju je izgleda moguće. Ne ulazim u raspravu je li to učinjeno namjerno ili nenamjerno. Naravno da je Županija mogla raspisati koncesiju na način da se spriječe takve situacije. Da je raspisivanje koncesije bilo u nadležnosti Grada Crikvenice, tako nešto se sigurno ne bi dogodilo. Oporbene stranke problem plaže guraju u političke vode i uporno pokušavaju izjednačiti odgovornosti Grada i Županije. Činjenica je jedna: koncesiju raspisuje Županija, a ne Grad. Prema tome sve je jasno. Nažalost, takvi su zakoni da ne možete upravljati vlastitim dvorištem.
Teško je spekulirati što će se dalje dogoditi s gradskom plažom, no izgledno je da će ona i ove godine biti bez svog gospodara te da će Grad morati uložiti sredstva u održavanje plaže. Najveća bojazan je da bi takav koncesionar eksploatirao plažu tri godine (o čemu bruji cijela Crikvenica) odnosno ono što je od nje ostalo i nakon nekog vremena jednostavno prodao firmu. Ili, nakon što ne uloži sredstva koja je ponudio, dignuti sidro i pokupiti trogodišnju zaradu bez kune uloga.
Nije prvi slučaj da Županija raspiše natječaj za koncesiju, a onda koncesionar proda svoju firmu. Prema našim informacijama, vlasnik Tete Filumene (ponuditelja za koncesiju crikveničke plaže) u Lošinju je upravo to učinio. Postoji bojazan da bi se to moglo dogoditi i u Crikvenici, što ne želimo dopustiti. To bi bila najveća šteta, jer Crikvenici tada ostaje eksploatirana plaža bez vlasnika i nezadovoljni gosti i domaćini koji se bave i žive od turizma, a da se ne govori kakvu štetu to radi Crikvenici kao jednoj od glavnih turističkih destinacija Primorsko-goranske županije.
Ipak, zadnja riječ je na županijskim vijećnicima odnosno članovima županijske skupštine koji će, nadam se, odluku donijeti i glasati po vlastitoj savjesti i za koje vjerujem da znaju što našoj Crikvenici znači gradska plaža”, zaključuje u otvorenom pismu gradonačelnik Rukavina.