Prije desetak dana na osam postaja u Crikvenici, Dramlju i Selcu “parkirano” je 40 e-romobila. Tako je Crikvenica postala grad s najvećim sustavom e-romobila u Hrvatskoj
CRIKVENICA Prije desetak dana na osam postaja u Crikvenici, Dramlju i Selcu “parkirano” je 40 e-romobila, urbanih vozila budućnosti. Tako je Crikvenica postala grad s najvećim sustavom e-romobila u Hrvatskoj. Sve funkcionira jednostavno. Skine se besplatna aplikacija, unesu se podaci s kreditne kartice, romobil se skine sa stalka i spremni ste za vožnju.
E-romobili su u Crikvenicu stigli zahvaljujući firmi Dash.city. Predstavnik firme Krešimir Dvorski već ima iskustva s implementacijom alternativnih vrsta javnog prijevoza u urbane sredine. Sa svojom firmom “Sustav javnih bicikala” premrežio je 20 gradova u Hrvatskoj biciklima koji se posude na jednoj lokaciji, a uglavnom vraćaju na drugoj. Prodao je svoj udjel u firmi i s kolegom iz Poljske, predsjednikom uprave Nextbike u Poljskoj, pokrenuo posao s e-romobilima. Zašto je bicikle zamijenio e-romobilima? Jednostavno. E-romobili postali su popularniji od bicikala kao urbano prijevozno sredstvo dok su bicikli ostali na vrhu popularnosti kad je riječ o izletima i slobodnom vremenu.
Prvi sustav električnih romobila u Hrvatskoj postavljen je u Zadru. Potom su e-romobili stigli u Crikvenicu, a slijedilo je širenje u Šibenik i Biograd.
“Minuta vožnje stoji kunu i pol. Prosječna vožnja 20 minuta. Dakle, prosječan đir se plaća 30 kuna. Sustav je namijenjen za kratke vožnje, da se brže stigne od točke A do točke B, no netko uzme e-romobil iz čiste zabave”, objašnjava Dvorski.
Postaje se nalaze na Gajevom šetalištu, na Črnom molu, na glavnom ulazu u Gradsko kupalište, na Maloj paladi, na Šetalištu Vladimira Nazora, na Šetalištu Emila Antića (trafo stanica između hotela Marina i Amabilis), na šetalištu uz plažu Polača te ispod hotela Slaven u Selcu. U planu su nove postaje, jedna od njih stigla bi do Jadranova. E-romobil se uzme na nekoj od postaja i vrati na bilo koju postaju. Najpopularnijima su se u prvih deset dana pokazale postaje na Maloj paladi i na Polači u Selcu.
Crikveničani i turisti već su otkrili e-romobile. U deset dana evidentirano je 500 korisnika. Dash.city potpisao je ugovor s Gradom Crikvenicom na dvije godine. Prvi dani sugeriraju da bi se suradnja mogla produžiti.
Velika pažnja posvećuje se sigurnosti.
“Sugeriramo korisnicima da voze sigurno, da poštuju prometna pravila, da budu tolerantni prema drugim sudonicima u prometu, pješacima i vozačima. E-romobil ima kočnicu, prednja, stražnja i podna svjetla da bi bio vidljiviji u prometu. Maloljetnici mogu stati na e-romobil samo u društvu roditelja”, ističe Dvorski.