Preventivnim programom nastoji se osvijestiti adolescente i upozoriti ih na opasnosti na koje nailaze u tim godinama
SENJ “Kazališne priče” naziv je programa kojim se udruga Hepatos iz Rijeke uključila u ovogodišnje obilježavanje Mjeseca borbe protiv ovisnosti, a osim u Ličko-senjskoj, provode ga i u Primorsko-goranskoj, Karlovačkoj i Zadarskoj županiji. U Lici ga provodi u partnerstvu s Gradom Gospićem, a u provedbi sudjeluju i stručnjaci Odsjeka za prevenciju ovisnosti i zaštitu mentalnog zdravlja Zavoda za javno zdravstvo Ličko-senjske županije. Trogodišnji je to preventivni program usmjeren pružanju podrške obitelji i jačanju participacije djece koji se u LSŽ provodi od 2020. do 2023. godine, a financira ga Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike.
– Rizična ponašanja karakteristika su adolescentnog doba i, kao takva, nisu nešto što se pojavljuje samo u našem vremenu. Njihova pojavnost i čestina u funkciji su društvenih zbivanja i položaja mladih u društvu koja u konačnici dovode do njihove socijalne isključenosti. Provedbom programa u osnovnim i srednjim školama u suradnji sa stručnjacima iz županijskih zavoda za javno zdravstvo korisnike će se potaknuti da aktivno sudjeluju i da na zanimljiv i mladima pristupačan način usvoje nova znanja, motivirat će ih se te im proširiti mogućnosti za aktivno uključivanje u rad na dobrobit šire zajednice, poručuje Kristina Manestar, prof. psih. s Odsjeka za prevenciju ovisnosti i zaštitu mentalnog zdravlja ZZJZ Ličko-senjske županije.
Kroz program “Kazališne priče” mlade se na inovativan i kreativan način informira o zdravstvenim, psihološkim i socijalnim rizicima ponašanja pivezanih s eksperimentiranjem i konzumiranjem sredstava ovisnosti. Njime su obuhvaćena ovisnička ponašanja u širem smislu, od onih povezanih s uživanjem različitih supstanci poput alkohola, nikotina ili droga, do pinašajnih ovisnosti poput kockanja ili ovisnosti o računalima te nasilju na Internetu.
– U prvoj godini provedbe učenici iz srednjih škola Ličko-senjske županije koje su iskazale interes za ovim sadržajima pogledat će “Lucijinu priču”, a u naredne dvije “Bocu istine” i Jednorukog Džeka”. U predstavi “Lucijina priča” 18-godišnja Lucija prepričava događaje u posljednjoj godini svog života koji su prethodili otkriću da je zaražena virusom hepatitisa. “Boca istine” na zanimljiv i mladima razumljiv način kroz puno humora pokušava objasniti kako ovisnost o nekoj supstanci, konkretno alkoholu, može i utječe na nečiji život, dok “Jednoruki Džek” tematizira ovisnost o igrama na sreću, računalima i neprimjerena ponašanja na Internetu, štetnost kockanja te razne oblike vršnjačkog nasilja, otkriva Manestar te dodaje kako je prikaz predstava prilagođen zahtjevima trenutne epidemiološke situacije.
– Učenicima je omogućeno njihovo praćenje iz vlastitog doma putem online platforme. Na taj način zadovoljen je kriterij zdravstvene sigurnosti mladih tijekom izvedbe programa, ističe Kristina Manestar koja se redovito uključuje u obilježavanje Mjeseca borbe protiv ovisnosti emisijama na senjskom radiju.