Izrađuje se projektna dokumentacije kako bi se projekt slijedeće godine mogao prijaviti za financijsku potporu iz EU fondova
SENJ Starogradska vijećnica – Loža u Senju, spomenik kulture romaničko-gotičkih arhitektonskih karakteristika najviše kategorije, čija izgradnja seže u 14. stoljeće, očekuje uređenje interijera kako bi se objekt stavio u funkciju. Smještena je unutar zidina srednjovjekovnog Senja i gradskog područja antičke Senie, a spominje ju se i u Statutu grada Senja iz 1388. godine. Ubraja se među najstarije sačuvane gradske lože na istočnoj obali Jadrana.
Gradska vijećnica – Loža, obnovom rekonstruirana u jedinstvenu funkcionalnu cjelinu, dobit će novu, javnu namjenu. Između ostalog i kao muzejski prostor. Vanjska sanacija vraća objektu prvobitni izgled.
– Sama vanjska sanacija i rekonstrukcija objekta provedena je s ciljem njegove obnove i konsolidacije te uklanjanja svih ranijih devastacija i građevinskih intervencija, sve kako bi se objektu vratio prvotni izgled. U okviru toga otvoren je trijem Lože, uklonjena su tri secesijska prozora na prvom katu te balkon s ogradom na trećem katu. U unutrašnjosti su uklonjene pregrade, a stubište je sada postavljeno u samu građevinu. Prilikom obnove obavljena su i sva konzervatorska istraživanja, rezultat kojih je bogata arhitektonska i foto dokumentacija, a među ostalim u podrumu Lože pronađeni su ostaci rimskodobne i srednjovjekovne keramike, kaže ravnateljica Gradskog muzeja Senj Blaženka Ljubović dodajući kako se objekt sastoji od podruma, prizemlja i tri kata koji će se urediti u skladu s projektima interijera.
U podrumu se planira arheološka zbirka – lapidarij kamenih i drugih artefakata. U prizemlju je planirana suvenirnica i radionica, gdje će biti izložena i tiskarska preša uz mogućnost demonstracije njezinog rada, dok će trijem poslužiti kao natkriveni javni izložbeni prostor s replikama grbova senjskih plemića. Na prvom katu bit će sala za predavanja i ured gradske vlasti koji bi se povremeno koristio za protokole i razne svečanosti pa bi se na taj način u Ložu, barem simbolično, ponovno vratila gradska vlast. Na drugom i trećem katu bio bi stalni izložbeni prostor Glagoljska baština Senja, unutar koje bi bila predstavljena senjska ploča i ostali kameni spomenici, zatim senjska glagoljska tiskara i njezina izdanja.
Za sve navedeno izrađuje se projektna dokumentacije kako bi se projekt slijedeće godine mogao prijaviti za financijsku potporu iz EU fondova. Dosadašnje radove na obnovi Lože financirali su Ministarstvo kulture RH, Grad Senj i Gradski muzej Senj.