Usporedo s radovima Hrvatskih voda, provodi se arheološki nadzor koji je otkrio vrijedan zid dug 41 metara
SENJ Hrvatske vode uređuju desnu obale Kolana, od Vukasovićevog mosta do ušća. Ušće senjskog potoka Kolan nalazi se u sklopu zaštićene kulturno-povijesne cjeline grada Senja u Senju i ima status kulturnog dobra, upisano je u Registar nepokretnih kulturnih dobara Republike Hrvatske. Stoga je određen arheološki nadzor i povjeren Gradskom muzeju Senj. Voditeljica arheološkog nadzora je ravnateljica Gradskog muzeja Senj Blaženka Ljubović.
Što Kolan znači za Senj i kako je izgrađen? Regulacija gorske bujice, koja je često znala učiniti u gradu mnogo štete, provedena je u 19. stoljeću, počevši od Senjske Drage. Do 1785. godine gorske bujice, dolazeći iz Senjske Drage, prolazile su kroz mali otvor u gradskom bedemu formirajući tzv. Senjski potok, koji je prolazio kroz grad ulicom Potok i podzemnim kanalom ispod samostana sv. Nikole, gdje se ulijeva u more. To je samostanu nanosilo veliku materijalnu štetu. Bujice su više puta porušile kuće i južni bedem, poplavile donji grad, prizemlja (konobe) kuća na Cilnici, Potoku, Križu… Godine 1785. Filip Vukasović je izradio projekt za skretanje senjske bujice prema Artu, kako bi se ubuduće spriječila poplava Senja i onečišćenje luke nanosima kanala. Vukasović je 1785. i 1786. godine izgradio kamene pregrade u Senjskoj Dragi radi zaustavljanja bujice i taloženja ogromnih količina kamenja i pijeska koje je bujica kod jačih kiša nosila prema gradu i prouzročila poplave i velike štete. Vukasović je prokopao duboko korito duž južne periferije grada, tzv. Kolan, nakon čega su se velike bujice zajedno s nanosom izlijevale u more kod Arta izvan gradske luke.
Staro korito Potoka Vukasović je skrenuo tako da je u stijeni brda Nehaj prema Artu usjekao duboko korito, današnji Kolan, koji je kasnije na više mjesta presvođen mostovima i voltama nad kojim su krajem 18. i početkom 19. st. izgrađeni monumentalni magazini-skladišta soli, žita i drvene građe. Nažalost, svi ti monumentalni objekti porušeni su za vrijeme Drugog svjetskog rata, za bombardiranja Senja od 1943. do 1945. godine.
Što se našlo tijekom aktualnih radova? Otkopan je solidno izgrađen zid visine 1,60 metara i dužine 41 metar. Planirano je da se zid očisti i prezentira u cijeloj svojoj arhitektonskoj ljepoti i postane lijepa šetnica u tom dijelu Senja. Pokretni arheološki nalazi biti će pohranjeni u Gradskom muzeju Senj. Arheološki nadzor nad radovima provodi se od 21. siječnja, a potrajat će do početka ožujka.