Originalna radionica Osluškivanje i promatranje ptica u režiji Udruge Praputnjak – kulturni krajolik i Prirodoslovnog muzeja Rijeka
PRAPUTNJAK Udruga Praputnjak – kulturni krajolik i Prirodoslovni muzej Rijeka organizirali su radionicu Osluškivanje i promatranje ptica u kraškoj dolini Dolčini kao dio programa Pomalo i po kraju. U subotnje jutro kroz Dolčinu i svijet ptica ranoranioce otporne na zimu proveli su Ivona Miloš iz Udruge Praputnjak – kulturni krajolik, dr. sc. Boštjan Surina, dr. Željka Modrić Surina, Marin Kirinčić, Lado Bartoniček iz Prirodoslovnog muzeja Rijeka te vanjski suradnik Andrej Radalj.
Sudionici radionice upoznali su se sa pticama koje borave u našem kraju u rano proljeće, osluškivali ptice, pokušavali detektirati koje su ptice preletjele preko njihovih glava, vidjeli kako se prstenuju kos i zeba. Djeca su mogla ptice nakon prstenovanja uzeti u ruke i pustiti ih da odlete prema Praputnjaku koji se nadvio nad Dolčinu. Na radionici se moglo doznati da u Primorsko-goranskoj županiji postoji pet prstenovača, a dvojica u susjedstvu, jedan na Krasici, drugi na Hreljinu. Priča je tekla, zanimljivo djeci i odraslima. U sat vremena čovjek dozna niz zanimljivih detalja iz svijeta ptica. Recimo, da 60 posto menija orla otpada na lisice. Ili da starije ptice za leta na južnim krajevima predahnu dan-dva na hrvatskim pučinskim otocima kako bi prikupile snagu za put na jug. Sudionici radionice doznali su zašto su vjetroelektrane pogubne za ptice, posebno orlove. Ljubitelji ptica su nam otkrili da raste interes za fotografiranje ptica. Pričalo se o Dolčini, o vrijednosti pašnjaka, obišlo se dvije zaleđene lokve.
Šetnja Dolčinom imala je vizualnu i zvučnu kulisu. Dva puta su na pedesetak metara ispred male kolone pretrčale košute, a u blizini se čula rika srndaća. Izvrsna radionica, nešto drugačije i novo. Svakako za ponoviti i posjetiti. No, Udruga Praputnjak – kulturni krajolik već nas je razmazila događanjima koja odskaču od klišea.